Oficjalnie: Jezus Chrystus "Królem Polski". Prezydent, posłowie i 6 tys. ludzi wzięło udział w uroczystości

• Chrystus został intronizowany "Królem Polski"• Według Telewizji Trwam w uroczystości wzięło udział ok. 6 tys. osób• W sanktuarium był też Andrzej Duda i inni politycy

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana został przyjęty w kwietniu tego roku. Oficjalne obchody odbywają się jednak dzisiaj. Na uroczystość przybyły tłumy pielgrzymów. Wziął w nich udział także prezydent Andrzej Duda i inni politycy. Wydarzenie transmitowała Telewizja Trwam, Radio Maryja oraz Polskie Radio.

Dowiedz się więcej:

Jak przebiegała uroczystość?

Dookoła sanktuarium od rana zgromadziło się ok 6 tys. pielgrzymów - podała Telewizja Trwam. Następnie odbyło się nabożeństwo i konferencja wyjaśniająca powody intronizacji. Andrzej Duda pojawił się tuż po zakończeniu tej części uroczystości i powitały go brawa. Wspomniano też, że prezydent z tej okazji podarował sanktuarium Ewangeliarz. Podczas mszy kardynał Dziwisz powiedział:

Nie lękajmy się takiego aktu. Jezus Chrystus niczego nam nie zabiera, a wszystko daje. Jego panowanie nikomu nie zagraża, bo wyraża się przez miłość, która została ukrzyżowana.

Biskup Czaja przypomniał, że zgromadzeni na uroczystości to "przedstawiciele narodu polskiego". Dodał, że są tam, aby "z radykalnością swoich postanowień przyjąć Jezusa Chrystusa na nowo za króla i pana. Zacytował także "Królestwo" Norwida. Wśród obecnych był także suspendowany ks. Piotr Natanek.  

Po przyjęciu komunii i błogosławieństwie nastąpiło oficjalne ogłoszenie Jezusa Chrystusa "Królem Polski".

Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie - na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby naszą Ojczyznę i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju. Oto Polska w 1050. rocznicę swego Chrztu uroczyście uznała królowanie Jezusa Chrystusa - brzmiał akt.

Dalej zawierzono Chrystusowi państwo polskie, rządzących, "wszystko, co Polskę stanowi" oraz wszystkie narody świata, "a zwłaszcza te, które stały się sprawcami naszego polskiego krzyża".

W akcie znajdowało się także wyznanie:

Przepraszamy Cię za narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia. Wyrzekamy się złego ducha i wszystkich jego spraw. Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Zobowiązujemy się porządkować całe nasze życie osobiste, rodzinne i narodowe według Twego prawa.

 Jutro akt intronizacyjny zostanie odczytany we wszystkich polskich kościołach.

 

Skąd wziął się pomysł na intronizację?

Idea intronizacji Jezusa sięga pierwszej połowy XX wieku. Kojarzy się ją z wizjami, których miała doświadczyć polska pielęgniarka Rozalia Celakówna. Wewnętrzne głosy miały jej podpowiadać, że Jezus domaga się od polskich władz konkretnych, ściśle sprecyzowanych działań. Jednym z nich miało być uznanie go królem Polski. Był to konieczny warunek ocalenia kraju w obliczu zbliżającej się wojny. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jak Episkopat oceniał pomysł intronizacji?

Episkopat w marcu 2008 roku twierdził, że ogłaszanie Chrystusa Królem Polski jest "niewłaściwe i niepotrzebne", a w 2012 r. uważali jeszcze, że "nie trzeba Chrystusa ogłaszać Królem, wprowadzać Go na tron". Zmienili jednak zdanie. W styczniu 2016 roku bp Andrzej Czaja oświadczył: „Stwierdziliśmy, że uznanie przez wspólnotę ojczysta panowania Jezusa Chrystusa nad nią jest teologicznie dopuszczalne”.

Więcej o: