Sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich z tego samego marmuru, co grobowiec Jana Pawła II. "Sugestia rodziny"

Marmur karraryjski i kute, złote litery - tym charakteryzuje się nowy sarkofag, w którym spoczęli Lech i Maria Kaczyńscy. Jak zwracają uwagę lokalne media, w podobny sposób była wykonana płyta nagrobna Jana Pawła II.

Po tym, jak sarkofag pary prezydenckiej został uszkodzony w trakcie ekshumacji, przygotowano nowy. Od poprzedniego różni się m.in. tym, że został zbudowany tak, by mógł być ponownie otwarty bez uszkodzenia

Kształtem jest podobny do poprzedniego, ale użyto też innych materiałów i technik wykonania napisów. Użyto szlachetnego marmuru karraryjskiego zamiast onyksu, dodano rzeźbione godło RP i pozłacanych litery. 

Jan napisał dziennikpolski24.pl, to ta sama odmiana marmuru, z której wykonano pierwszą płytę nagrobną papieża Jana Pawła II w Grotach Watykańskich (w związku z beatyfikacją zmieniono jego miejsce spoczynku). Współautorka projektu Marta Witosławska powiedziała, że biały marmur karraryjski został polecony przez rodzinę pary prezydenckiej. 

Z kolei w wypowiedzi dla PAP drugi współautor projektu rzeźbiarz Marek Moderau zwrócił uwagę, że litery i cyfry będą kute i złocone, podobnie jak na nagrobku papieża.

Grób Jana Pawła IIGrób Jana Pawła II Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

Konstrukcja sarkofagu wzbudziła zainteresowanie mediów kilka dni temu po tym, jak okazało się, że w napisach popełniono błąd interpunkcyjny. Został on jednak poprawiony jeszcze zanim sarkofag trafił na Wawel.

Tak, jak w przypadku pierwszego pogrzebu pary prezydenckiej, koszty pokrył rząd.

Więcej o: