PiS bojkotuje odsłonięcie tablicy smoleńskiej. Bo nie podoba im się patron ulicy i lokalizacja

• Po godz. 14 w Bolesławcu zostanie odsłonięta tablica smoleńska
• W uroczystościach nie wezmą udziału lokalni działacze PiS
• Wg nich patron ulicy, pierwszy powojenny burmistrz miasta, to oficer UB

Z inicjatywą ufundowania tablicy wyszedł radny Eugeniusz Jabłoński z Forum Samorządowego, którego liderem jest prezydent Bolesławca Piotr Roman. Tablica miała zostać odsłonięta już w kwietniu, jednak termin przesunięto. Powód? Działaczom PiS nie spodobała się lokalizacja na murach obronnych przy ul. Bolesława Kubika - opisuje "Gazeta Wyborcza". Jak tłumaczył wówczas szef lokalnych struktur partii Jan Russ, patron ulicy, czyli pierwszy powojenny burmistrz Bolesławca, to oficer UB. Ponieważ miejsce odsłonięcia tablicy nie zostało ostatecznie zmienione, PiS zgodnie z zapowiedziami zbojkotuje niedzielną uroczystość.

Więcej czytaj na wroclaw.wyborcza.pl >>>

Dowiedz się więcej:

Jak Jan Russ tłumaczy bojkot uroczystości?

- Nie zgadzamy się z takim zawłaszczaniem sprawy smoleńskiej przez Prezydenta Bolesławca. Nasz list dotyczący lokalizacji tablicy pozostał bez odpowiedzi. Nie zgadzamy się takie postępowanie Prezydenta, które dzieli ludzi zamiast ich łączyć. Cenimy sobie inicjatywę pana Jabłońskiego, ale miejsce umieszczenia tej tablicy nie jest dobre. Tym wszystkim, którzy zginęli w katastrofie należy się zacne miejsce. Takich miejsc w Bolesławcu nie brakuje, ale prezydent nie chce o tym rozmawiać, twierdząc, że fundatorzy tablicy wykupili miejsce, a nam się wydaje, że ważniejsza jest intencja - wyjaśnia w rozmowie z portalem bolec.info.

Co ustaliła Komisja Millera, która jako pierwsza badała katastrofę smoleńską?

Komisja Millera stwierdziła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania - konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Kto do tej pory badał przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Do lipca 2011 r. przyczyny katastrofy badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Tragicznym lotem prezydenckiego tupolewa zajmował się też parlamentarny zespół smoleński, na którego czele stal Antoni Macierewicz. Jego raport z kwietnia 2015 r. zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Od lutego 2016 r. katastrofą zajmuje się podkomisja powołana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Więcej o:
Komentarze (215)
PiS bojkotuje odsłonięcie tablicy smoleńskiej. Bo nie podoba im się patron ulicy i lokalizacja
Zaloguj się
 • diesel_poznan

  Oceniono 36 razy 36

  Przerobić szybko nazwę na ulicę Parówki Smoleńskiej i już jest "zacnie"

 • proteusz33

  Oceniono 61 razy 11

  Gustaw Morcinek zmienił 'Katowice' na 'Stalinogród' ale nadal w niektórych miastach jest patronem miasta.W samych Katowicach również i tamtejszy prezydent nie ma zamiaru tego zmienić.Tak duże przywiązanie mają ubecy do swoich idoli

 • mireczekb

  Oceniono 58 razy 8

  Ja wiem, że najlepszym patronem ulicy dla Gazetki byłby Stefan Michnik, ale cóż ... niedoczekanie wasze i waszych czytelników z gorszego sortu - antypolaków.

 • supertlumacz

  Oceniono 25 razy 5

  Historia się powtórzy.
  Na mniej niż rok przed utratą niepodległości Polska u boku Hitlera zaatakowała Zaolzie.

 • bubunia1953

  Oceniono 21 razy 1

  Panowie PIS ZMIEŃCIE nazwę państwa na jana Pawła a Smoleńsk na każdą ulice ceny polskie

 • a.k.traper

  Oceniono 6 razy 0

  Pan Kubik był działaczem PPS i zmarł 22.07.1945 wskutek ran po wybuchu miny, podczas porządkowania zabudowań. Wątpię by mógł być funkcjonariuszem UB tak jak synowie chłopscy, których ojcowie służyli w BCh i oddawali synów by zabezpieczyli to co im nowa władza dała, część z nich jest dzisiaj znana jako żołnierze wyklęci, co nie jest prawdą, to dla nich obelga, chcieli innej Polski i proszę ich nie kojarzyć ze zwykła bandyterką.

 • spyderman2

  Oceniono 4 razy 0

  nie powinno być żadnych tablic honorujących pijanego generała naciskającego na pilotów. niekompetentne, spite pisie elyty doprowadziły do śmierci uczciwych ludzi- pilotów, borowców, młodych stewardes i innych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX