Antyszczepionkowa epidemia na Pomorzu. Mimo kar przybyły setki nieszczepionych dzieci

Od zeszłego roku na Pomorzu przybyło prawie 400 nieszczepionych dzieci. Kary nakładane przez wojewodę, na wniosek sanepidu, nie zdają się na wiele. Problem opisała trójmiejska "Gazeta Wyborcza".

W województwie pomorskim - w porównaniu z ubiegłym rokiem - przybyło prawie 400 nieszczepionych dzieci - alarmuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza". I wymienia, że na podstawie danych sanepidu to najwięcej ich jest w Gdańsku (588), Gdyni (460) i Wejherowie (287). Łącznie niezaszczepionych dzieci jest już ponad 2000. 

Pracownicy lokalnego sanepidu przypuszczają, że ludzie ulegają propagandzie antyszczepionkowej. Z wojewodą nakładają na rodziców grzywny - nawet 5 tys. zł - ale tylko nieliczni je płacą bądź decydują się jednak zaszczepić dzieci.

"Wyborcza" opisuje, że część rodziców próbuje grać na czas. Odwołują się od kar do Ministerstwa Zdrowia. Jeśli nie zapadnie decyzja o umorzeniu, idą dalej, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ministerstwo zdrowia twierdzi, że egzekwowanie szczepień działa i nie planuje zmian. Czytaj więcej na Trojmiasto.wyborcza.pl >>>

Szczepienia ratują życie i zdrowie! 

Naukowcy nie mają wątpliwości: szczepienia ratują życie i zdrowie ludzi. Natomiast antyszczepionkowcy często posuwają się do manipulacji i łączą niezwiązane ze sobą fakty, by zniechęcać do nich. Tak jest w przypadku szczepienia MMR (odra-świnka-różyczka) i pojawienia się pierwszych objawów autyzmu. Próbując racjonalizować nieszczęście, rodzice są skłonni wyjaśniać autyzm szczepieniem. Przeprowadzono jednak dziesiątki badań, których wyniki zaprzeczają temu związkowi.

Dowiedz się więcej z tekstu Piotra Stanisławskiego >>>

Brak powiązania między szczepionką MMR a autyzmemBrak powiązania między szczepionką MMR a autyzmem Rys. Gazeta.pl

 

Więcej o:
Komentarze (375)
Antyszczepionkowa epidemia na Pomorzu. Mimo kar przybyły setki nieszczepionych dzieci
Zaloguj się
 • giuseppe53

  Oceniono 40 razy 24

  Młodzi, wykształceni z dużych miast.
  Czytaj: niedouki czerpiące "wiedzę" z szajsbuka i tym podobnych ałtorytetuff.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 16 razy 14

  Każdy odpowiada za siebie,ja bym dopuścił do nieszczepienia dzieci ale jeżeli takowe zachoruje na chorobę,na którą jest obowiązkowe szczepienie koszty leczenia pokrywają rodzice,to chyba uczciwe postawienie sprawy.

 • bmxrider

  Oceniono 13 razy 11

  To wszystko co się dzieje ostatnio to bunt przeciwko mainstream i establishment. Zaczynało się od prostych rzeczy typu: "nie daj sobie wmówić, że grube jest brzydkie", a USA pełno jest kretynów, którzy pielęgnują swoją chorą nadwagę tylko i wyłącznie z uwagi na opozycje do mainstream - czyli szczupły = ładny i zdrowy. Niestety choć świat mody jest przegięty w jedną stronę, to odbicie tak skrajne w kierunku przeciwnym jest typowym przykładem "na złość mamie odmrożę sobie uszy". Zaczęło się od otyłych (temat relatywnie przyziemny), ale jak zsumujecie fakty to się układa w całość, ludzie zaczynają stawać w opozycji do nauki bo ona też jest mainstream: zaczęło się od globalnego ocieplenia, później ludzie zaczeli nie szczepić swoich dzieci, teraz umacnia się ruch ludzi, którzy wierzą, że Ziemia jest płaska, a jej krągłość to konspiracja establishmentu - to z kolei ewolucja poprzedniego ANTY pod tytułem "ludzie nie byli na księżycu". Przeanalizujcie to co się dzieje (widać to zwłaszcza w internecie), a zobaczycie, że tak się dzieje. Jestem pewien, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA jest w 90% winą mediów. Ja oglądam publicystykę tylko z USA bo uważam ją za zabawniejszą i ciekawszą, nisz nasza. Od pół roku gdy media w USA uświadomiły sobie Trump jest realnym kandydatem wybuchła nagonka, która szybko zmieniła się w KRUCJATĘ przeciw niemu. Straszny i głupi błąd, wiedząc, że panują nastroje anty mainstream i establishment poświęcanie 100% czasu na oczerniania Trumpa tylko utwierdziło wielu ludzi w przekonaniu, że to musi być właściwy kandydat skoro wszystkie media są przeciw niemu. Następnym naturalnym etapem będzie powrót PRAWDZIWEGO RASIZMU, bo już wszyscy mają dosyć słuchania i oglądania wpieprz*anej na siłę, drzwiami i oknami tolerancji.

 • moorsoldaten

  Oceniono 56 razy 10

  Skutecznym sposobem na uniknięcie kary jest wypisanie dziecka z przychodni. Można powiedzieć że w związku z wyjazdem zagranicznym. Ja nie pozwolę na to żeby w imię zysku koncernów zatruwano toksynami organizm mojego dziecka.

 • pawel_zet

  Oceniono 16 razy 8

  Sam mam autystyczne dziecko i trzęsie mną, gdy na różnych spotkaniach rodziców androny zaczynają pleść antyszczepionkowe histeryczki. Policja powinna doprowadzać dzieci pod przymusem na szczepienia, skoro rodzice dorobili się fioła i działają na szkodę nie tylko swojego dziecka, ale całego społeczeństwa.

 • kuk-tusk-klan

  Oceniono 27 razy 7

  proszę, proszę... lobbystom szczepionkowym skonczyly sie chyba argumenty bo wykasowane zostaly dosc ciekawe komentarze na temat badań, powiklań i skladu szczepionek... ot cenzura wyborcza zadzialala...

  h t t p://wolnemedia.net/?s=szczepionki+szczepienia

 • callistob

  Oceniono 30 razy 6

  Przyznam, ze mimo niechęci do ruchów antyszczepionkowych trochę irytuje mnie też hejt na nich. Przy mam wrażenie braku rzetelnych informacji o szczepionkach. Dla ludzi, którzy tematu nie znają. Może to tylko moje wrażenie, wynika ono z tego, że jakiś czas temu szukałam informacji o pewnej szczepionce. Mniejsza o to, o jakiej. Zgadnijcie jakie strony wyrzucił dr Google? Na top topów ale i dalej to były TYLKO strony antyszczepionkowe. I to jakie. Powiedzieć, że opadła mi szczęka to jak nic nie powiedzieć. Takich, które poza paroma okrągłymi zdaniami mówiły porządnie i zrozumiale o tym, na czym polega szczepienie, skad się to w ogóle wzięło i że spisek big pharmy to niekoniecznie praktycznie nie ma. Skad więc ma mieć informacje rodzic, który nie jest lekarzem, biologiem etc, a który jest bombardowany z mediów wizją jakiegoś koszmaru. A jak wyrazi wątpliwości to jest z automatu świrem, oszołomem i w ogóle. Może pora na jakiś dobry portal, który zamiast kilku okrągłych zdań zbierze w jednym miejscu to jak funkcjonuje układ immunologiczny, po co szczepienia, co nam się udało dzięki nim itp. Nie chowając głowy w piasek o odczynach poszczepiennych, rozprawiając się z mitami. Hejt jest łatwy, ale problem staje się na tyle poważny, że tylko go pogłębia. A większość rodziców to nie oszołomy, tylko ludzie, którzy chcą jak najlepiej dla dziecka i są zagubieni.

 • leonleonidas

  Oceniono 13 razy 5

  Dziwne przyzwyczailem sie do tego ze wszystkoc o dobre duzo kosztuje i na pewno nie jest za darmo. A to prosze rozdaja za darmo i prosza sie o to.

  PS Dziecko znajomej po szczepionka przez pare miesiecy bylo rehabilitowane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX