"Biała Polska tylko zimą". Przeszli przez Warszawę przeciwko nacjonalizmowi [ZDJĘCIA]

Pod hasłem "Za wolność naszą i waszą - sprzeciw się nacjonalizmowi" ulicami Warszawy przeszedł marsz środowisk antyfaszystowskich, lewicowych i równościowych. Ochraniała ich policja. Było spokojnie.

Według ministra Mariusza Błaszczaka, w marszu wzięło udział 900 osób, organizatorzy przekonują, że było ich nawet pięć razy więcej.

Marsz relacjonowaliśmy na żywo >>>

Manifestacja wyruszyła po 15.00 z placu Zamkowego. Obok flag polskich i unijnych, uczestnicy nieśli znaki grup anarchistycznych i antyfaszystowskich, związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, ruchu Pracownicza Demokracja, organizacji Miłość nie wyklucza czy partii politycznych: Razem i Zielonych. 

Pod Pałacem Prezydenckim, działaczki ruchu feministycznego przemawiały przeciwko próbom zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Skandowano hasło "wolność, równość, aborcja na żądanie". 

Pojawiły się transparenty "Biała Polska tylko zimą". Uczestnicy marszu krzyczeli też to hasło.

Następnie manifestacja przeszła pod Zachętę, gdzie przypomniano o zabójstwie prezydenta Narutowicza, upomniano się o pamięć o lewicowej historii, w tym walczących w hiszpańskiej wojnie domowej Dąbrowszczakach. Pieśni lewicowe zaintonował Warszawski Chór Rewolucyjny "Warszawianka".

Przy bramie Uniwersytetu Warszawskiego przemawiający przypomnieli o ciemnej karcie w historii uczelni: getcie ławkowym, którym od 1937 objęci byli studenci żydowskiego pochodzenia. Protestowali przeciwko niedawnej agitacji środowisk narodowych pod bramą UW, homofobicznej konferencji Ordo Iuris oraz zatrzymaniu pochodzącego z Iraku doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ameera Alkhawlany'ego.

"Bądźcie z siebie dumni!"

Na Krakowskim Przedmieściu manifestacji przyglądały się grupki narodowców, nie doszło jednak do incydentów. Jak relacjonowała nasza reporterka: - Do uczestników marszu antyfaszystowskiego podszedł mężczyzna i zaczął wykrzykiwać "jesteście inni!". Natychmiast został odgrodzony przez policję, rozłożył ręce i poszedł.

Marsz zatrzymał się jeszcze pod Ministerstwem Finansów, gdzie przedstawiciele związków zawodowych wskazywali, że za nasilenie nastrojów nacjonalistycznych i rasistowskich odpowiadają także nierówności ekonomiczne, a następnie dotarł na plac Powstańców Warszawy, gdzie przy okrzykach "solidarność naszą bronią" przedstawiciele kolektywu Syrena oraz organizacji Miłość Nie Wyklucza zwracali uwagę na problemy lokatorów reprywatyzowanych budynków oraz młodzieży LGBT, która spotyka się z dyskryminacją także ze strony nauczycieli, w podręcznikach i materiałach dydaktycznych.

Według organizatorów, marsz był największym tego typu wydarzeniem od kilku lat. - Bądźcie z siebie dumni! Pokazujemy, że Polska nie jest ich Polską, mamy prawo tu żyć - usłyszeli na koniec od organizatorów uczestnicy wydarzenia.

Więcej o:
Komentarze (33)
"Biała Polska tylko zimą". Przeszli przez Warszawę przeciwko nacjonalizmowi [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Alicja Przegon

  Oceniono 45 razy 25

  "Według organizatorów, marsz był największym tego typu wydarzeniem od kilku lat."

  900 osobowa trzódka lewakow najwiekszym wydarzeniem od kilku lat. No to gratuluje PiS-owi opozycji. Beda rzadzic wiecznie jak CSU w Bawarii...

 • m78k

  Oceniono 33 razy 17

  Jak ktoś szermuje hasłami o nazizmie, nacjonalizmie i faszyzmie, to na pewno nie jest to Polak. Jak zaraz pod moim wpisem pojawią się takie same epitety, to autorem na pewno będzie Żyd. Serio!

 • grzmik012

  Oceniono 29 razy 17

  Truptajcie, truptajcie. Przynajmniej się dotlenicie.

 • wladeczekk

  Oceniono 39 razy 15

  może ta 900 osobowa banda pomyliłła nacjonalizm z szowinizmem ?
  no ale nie ma się co dziwić, jak polskojęzyczne, w wiekszości żydowskie media wpajają do łbów że nacjonalizm to faszyzm to skutki są takie jakie są,
  więc dla tych 900 durnych łbów przypomnę defincję ncjonalizmu
  "Nacjonalizm (z łac. natio, „naród”) – postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu"
  więc co jest złego w nacjonaliźmie ???

 • raf ał

  Oceniono 18 razy 8

  Ile dzisiaj jeszcze artykułów o Razem?
  Marsz w którym wzięło udział 1000 może 2000 osób.
  SZAŁ i wielki sprzeciw. ONR i reszta już się boi.
  To wyraźny sprzeciw społeczeństwa przeciwko faszystom. :)
  P.S.
  Na kilku fotach z "Wielkiego Marszu" - widziałem osoby w kominiarkach. Tutaj was nie rażą?

 • andy127

  Oceniono 3 razy 3

  po pierwsze jakim prawem to neokomunistyczna swołocz nie została zgarnięta przez policję, skoro nawołuje do nienawiści na tle rasowym?
  niestety ta faszystowska czerwona lewacka zaraza podnosi łeb - tylko dlatego, bo jest finansowana przez poszukiwanego listami gończymi w wielu krajach przestępce sorosa
  lewackie półmózgi krzyczą tylko to co im kazano, duża część z nich to członkowie szemranych fundacyjek finansowanych przez w/w sorosa i z podatków z ue, ludzie w zachodnie ue już sie przekonali jak oni działają - poprzez terror, nienawiść i totalitarne metody

 • andy127

  Oceniono 4 razy 2

  kto ty jesteś - lewak głupi
  jaki znak twój - kondom biały
  co ty krzyczysz - precz z polskością
  na co ci to - to dla kasy od sorosa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX