Prezydent Wrocławia skrytykował apel smoleński. Publicznie, podczas uroczystości z okazji 11.11

• Podczas obchodów 11.11 we Wrocławiu odczytano tzw. apel smoleński• Prezydent miasta skrytykował tę decyzję podczas wystąpienia na Rynku• "Tragedia ta nie łączy się z niepodległością" - mówił Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz już wcześniej sprzeciwiał się dołączeniu do apelu pamięci nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezydent Wrocławia pisał w tej sprawie m.in. do premier Beaty Szydło i wojewody dolnośląskiego; do treści apelu odniósł się też w wystąpieniu na Rynku - podaje "Gazeta Wyborcza". - Nie dzielmy Polaków, szczególnie w tak pięknym i ważnym dniu. Nie wpisujmy katastrofy smoleńskiej w obchody Święta Niepodległości. Tragedia ta nie łączy się z niepodległością. Sądzę, że podobnie myślałby śp. Lech Kaczyński - przekonywał.

Więcej czytaj na wroclaw.wyborcza.pl >>>

Dowiedz się więcej:

Czym jest "apel smoleński"?

To przywołanie ofiar tragedii smoleńskiej w każdym apelu pamięci z udziałem kompanii honorowej. Apel pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń - w jego treści wspominane są osoby związane z wydarzeniem historycznym, które poległy w boju.

Jak brzmiał odczytany fragment apelu pamięci?

- Wołam wszystkich, którzy w tragiczny poranek 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na obchody rocznicy zbrodni Katyńskiej. Wiernie pracowaliście dla Polski i zginęliście wypełniając patriotyczny obowiązek. Pamięć o Waszej służbie dla ojczyzny i tragicznej śmierci pozostanie na zawsze w naszych sercach - odczytano.

Więcej o: