Kierowcy mają pewny sposób na ocalenie prawa jazdy. Ale to się wkrótce skończy

Od 1 stycznia znika luka, dzięki której kierowcy unikali odebrania na 3 miesiące prawa jazdy za przekroczenie szybkości

Od początku 2017 roku zacznie obowiązywać ustawa, która uszczelnia lukę w prawie - o czym przypomina Dziennik Gazeta Prawna. Dotąd kierowcy mogli uniknąć odebrania na 3 miesiące prawa jazdy za przekroczenie w terenie zabudowanym prędkości o 50 km/h. Wystarczyło, że powiedzieli policjantowi, że prawa... nie mają przy sobie. Otrzymywali wówczas mandat za jazdę z nadmierną prędkością, punkty karne oraz grzywnę za brak dokumentu. Prawo jazdy jednak nadal mieli.

Problem prawny polega na tym, że dziś podstawą do decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące jest sama informacja o zatrzymaniu prawa jazdy przez przeprowadzającego kontrolę. W nowych przepisach podstawę stanowić będzie informacja o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h.

Lepiej oddać po dobroci

Likwidacja luki prawnej spowoduje nie tylko skuteczniejsze egzekwowanie przepisów w przypadku skontrolowania kierowcy przez policję, ale też umożliwi zatrzymywanie prawa jazdy na podstawie zdjęć z fotoradarów. 

W takiej sytuacji kierowca co prawda nadal będzie pozostawał z prawem jazdy w ręku, ale będzie już obowiązywała decyzja o odebraniu dokumentu. Trzymiesięczny okres rozpocznie się dopiero w chwili, gdy prawo zostanie oddane. Gdy kierowca zostanie złapany na prowadzeniu pojazdu po wydaniu decyzji o odebraniu prawa, automatycznie zamiast 3 miesięcy kara wydłuża się do pół roku. Jeśli mimo tego nadal będzie jeździł, prawo straci na stałe.

Zobacz także WIDEO: Jak sprawić, żeby twój kot był bezpieczny podczas jazdy?

Więcej o: