Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście w TVP. Materiał o uchodźcach to szczyt manipulacji

TVP Info opublikowało minutowy materiał o radzie imigrantów utworzonej w Gdańsku. Film został zmontowany niemal wyłącznie z ujęć przedstawiających agresję, pobicia i nielegalne przekraczanie granic.

We wrześniu pisaliśmy o Radzie Imigrantów, którą powołał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W jej składzie jest dwunastu mieszkańców miasta, pochodzących m.in. z Czeczenii, Palestyny, Anglii, Niemiec, Tunezji, Ukrainy, Kolumbii, Kazachstanu, Uzbekistanu, Rosji i Syrii.

Decyzję Pawła Adamowicza skomentowało w oburzającym stylu TVP Info. Większość materiału o Radzie Imigrantów to montaż ujęć przedstawiających agresywne osoby z ciemniejszą karnacją. Widz może mieć wrażenie, że uchodźcy z natury są niebezpieczni i agresywni, a prezydent właśnie takich ludzi chce osiedlić w Gdańsku.

Materiał wyemitowano w programie "Minęła dwudziesta" i opublikowano na Facebooku stacji. Został opatrzony opisem: "Prezydent Gdańska zaprasza imigrantów do swojego miasta. Twierdzi, że w ten sposób ratuje honor Polski w oczach Europy i świata". 

Materiał nie tylko stronniczo przedstawia uchodźców, ale ma się nijak do pracy gdańskich urzędników. Wśród członków Rady Imigrantów znaleźli się przedsiębiorcy, inżynierowie, pedagodzy, naukowcy - osoby w Gdańsku mieszkające, pracujące i działające na rzecz mieszkańców. Mają doradzać prezydentowi w kwestii integracji imigrantów - tych, którzy w mieście już się osiedlili.

 "Gmina Miasta Gdańska nie ma mocy decyzyjnych w kwestii przyjmowania imigrantów w tym uchodźców - głównym decydentem jest tutaj Rząd, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców" - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

"Tak działają mechanizmy propagandy, nakręcania spirali nienawiści"

Jak komentują na Facebooku twórcy portalu Uchodzcy.info, zajmującego się tematyką uchodźców, zdjęcia przedstawiają zdarzenia najprawdopodobniej z Europy i Bliskiego Wschodu, jednak są one "wyrwane z kontekstu, złożone w ciąg przemocy, których jedynym wspólnym mianownikiem jest wzbudzenie strachu u oglądającego".

"Chodziło o przywalenie w oponenta politycznego. I temat imigracyjny został do tego wykorzystany. Jednakże na przykładzie tego filmu można doskonale uczyć się tego, jak działają mechanizmy propagandy i nakręcania spirali nienawiści" - piszą twórcy Uchodzcy.info.

Pod filmem zebrała się spora liczba negatywnych komentarzy na fanpage'u TVP Info.

"To, co robicie, jest straszne! Można mieć różne opinie na temat uchodźców, emigrantów i mniejszości etnicznych, jednak sposób, w jaki przygotowujecie materiały informacyjne, to istny horror" - napisał jeden z widzów.

"To na waszych barkach leży odpowiedzialność za fale rasistowskich ataków, która przetacza się przez kraj. Wstyd!" - skomentowała użytkowniczka Facebooka.

Zobacz także: Pluralizm według TVP. Zobaczcie, kogo najchętniej zaprasza się na Woronicza