"Politycy pobłażają pseudokibicom". Policjanci piszą do premier Szydło

"Część polityków przedstawia jednego z pseudokibiców jako wzór patrioty" - piszą zbulwersowani policjanci ze Śląska i apelują do rządu o większą ochronę dla interweniujących funkcjonariuszy.

Przedstawiciele NSZZ Policjantów w Katowicach napisali list do premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Zarzucają w nim politykom, że pobłażają pseudokibicom oraz apelują o większą ochronę dla interweniujących policjantów.

– Część polityków, w tym piastujący najwyższe funkcje w naszym państwie, publicznie jako wzór patrioty przedstawia osobę noszącą szalik jednego z klubów, a zapomina o tych, którzy noszą godło na czapce – można przeczytać w liście do rządu.

Bezpośrednią przyczyną powstania pisma były starcia kibiców w centrum Katowic pod koniec ubiegłego tygodnia. Policja użyła wówczas armatek wodnych oraz broni gładkolufowej. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

 

"Pobłażanie eskaluje agresję"

Zdaniem przedstawicieli śląskiego związku zawodowego pobłażanie pseudokibicom tylko eskaluje ich chuligańskie zachowania. Funkcjonariusze dziwią się, że politycy porównują kiboli do "postaci, które najbardziej chlubnie zapisały się na kartach historii naszej ojczyzny". 

Ich zdziwienie budzi też fakt, że po policyjnych interwencjach w czasie zamieszek i rozrób kibiców toczą się przeciwko nim postępowania i policjanci są surowiej karani niż chuligani, którzy na nich napadli. 

- Polscy policjanci, aby działać sprawnie i skutecznie muszą mieć świadomość, iż reprezentując państwo, są pod jego ochroną, a wszelki atak na nich spotka się z nieuniknioną i nieubłaganą reakcją - czytamy w liście. 

Odszkodowanie dla policjanta

Na koniec związkowcy apelują do premier i ministra spraw wewnętrznych, aby zwalczanie przestępstw przeciwko funkcjonariuszom publicznym było bardziej skuteczne.

Chcą również, aby prokuratorzy żądali od chuliganów odszkodowania, zadośćuczynienia lub nawiązki na rzecz policjanta, który został pokrzywdzony w trakcie interwencji. 

Pełny tekst listu policjantów do premier Szydło można przeczytać TUTAJ. 

A TERAZ ZOBACZ: Szef mafii 5 lat ukrywał się w szafie. Zobacz film z aresztowania

 

Więcej o: