Ziemiec naprawdę twierdzi, że nie chce odchodzić z "Wiadomości"? Jesteśmy po lekturze jego felietonu

"Władza woli otaczać się ludźmi niedouczonymi, ale pokornymi, gotowymi bezrefleksyjnie wykonywać polityczne zlecenia" - pisze w tekście dla "Plus Minus" Krzysztof Ziemiec, prezenter "Wiadomości" TVP.

Prezenter "Wiadomości" w TVP1 Krzysztof Ziemiec w krótkim felietonie dla magazynu "Plus Minus" nie przebiera w słowach i otwarcie pisze o grzechach rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wylicza m.in. zbytnią pewność siebie i obsadzanie państwowych stanowisk niekompetentnymi ludźmi.

"Jako dziennikarz staram się przyglądać politykom z pewną dozą krytycyzmu - bo taka powinna być rola "czwartej władzy". Nie wolno padać przed rządzącymi na kolana, ale też należy oceniać ich bez uprzedzeń" - zaznacza Ziemiec. 

 

"Zaczęło się po ubiegłorocznych wyborach od ostentacyjnie demonstrowanego poczucia wyższości zwycięzców, a nawet pychy, która nadeszła zadziwiająco szybko".
"Mamy wyrzynanie "obcych" i zagarnianie kolejnych przestrzeni przez "swoich". Nastąpił szturm ludzi związanych z władzą na lukratywne i wpływowe stanowiska (zjawisko tzw. Misiewiczów) - co gorsza, wielu polityków rządzącej partii nie widzi nic w tym złego".
"Władza woli otaczać się ludźmi niedouczonymi, ale pokornymi, gotowymi bezrefleksyjnie wykonywać polityczne zlecenia". 

Krzysztof Ziemiec zarzuca także politykom PiS, że nie pozwalają na dyskusję i wymianę opinii.

"Uważają, że jeśli ktoś gotów jest w jakiejkolwiek sprawie przyznać rację ich politycznym oponentom, staje się zdrajcą. Czyżby zapomnieli, że bez samodzielnego myślenia nie uda się żadna (...) zmiana? A zamiast nowego "lepszego" człowieka będziemy mieli zastępy może "swoich", ale tępych koniunkturalistów". 

Negatywny wobec rządu wydźwięk tekstu może być sporym zaskoczeniem dla czytelników i dziennikarzy. Krzysztof Ziemiec był dotychczas krytykowany przez polityków i działaczy związanych z opozycją za firmowanie w "Wiadomościach" "dobrej zmiany" swoją twarzą. Ziemiec w rozmowie z Press.pl stwierdził jednak, że "nie ma zamiaru odchodzić z "Wiadomości" i TVP".

Kilka dni temu były minister sprawiedliwości Borys Budka zarzucił Ziemcowi manipulację podczas rozmowy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. W lipcu dziennikarka Magda Jethon, redaktor naczelna portalu Koduj24.pl, w liście otwartym napisała do Ziemca: "firmujesz rzeczy złe i nieprawdziwe, akceptujesz tandetne dziennikarstwo".

Zobacz także: Zrezygnowaliśmy z francuski śmigłowców na rzecz produktów z polskich zakładów? "Propaganda w 'Wiadomościach' jest śmieszna"

Więcej o: