Wykop.pl pyta, czy nasze F-16 atakują dżihadystów. Tropem są zdjęcia. Wojsko odpowiada

Użytkownicy portalu Wykop.pl przeanalizowali zdjęcia samolotów F-16 należących do polskiego wojska. Stwierdzili, że maszyny mogą brać udział w atakach na tzw. Państwo Islamskie. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych zaprzecza.

Według użytkowników portalu Wykop.pl należące do polskiego wojska myśliwce F-16 stacjonujące w Kuwejcie mogą brać udział w bombardowaniach tzw. Państwa Islamskiego. Na zdjęciach wypatrzyli urządzenia, które przypominają bomby.

"Rzeczpospolita" przesłała zdjęcia do Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. - Nasi żołnierze uczestniczą w misji o charakterze rozpoznawczym, a nie bojowym - powiedział gazecie rzecznik prasowy Dowództwa, ppłk Piotr Walatek. Urządzenia, które mogą wyglądać jak bomby, to zbiorniki na paliwo oraz zasobniki DB-110. Pozwalają one na wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, zarówno w dzień jak i w nocy.

Polskie F-16 w Kuwejcie

W Kuwejcie od lipca znajdują się cztery samoloty F-16 z baz w Łasku oraz w Krzesinach. Zostały one tam wysłane decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, mają wspierać koalicję państw przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie ma liczyć maksymalnie 130 żołnierzy i pracowników wojska. Ponadto prezydent wysłał do 60 żołnierzy wojsk specjalnych do Iraku, ich zadaniem jest szkolenie lokalnych wojsk walczących z tzw. Państwem Islamskim.