Prokuratura odmówiła, ale śledztwo i tak będzie. Sąd nakazał śledczym, by zbadali, dlaczego rząd nie opublikował wyroku TK

• Sąd uchylił decyzję prokuratury o odmowie śledztwa ws. wyroku TK z 9 marca• Chodzi o brak publikacji wyroku na temat grudniowej ustawy o Trybunale• Zażalenie na decyzję prokuratury złożyła w czerwcu HFPC

Prokuratura będzie musiała podjąć śledztwo w sprawie nieopublikowania przez rząd wyroku TK z 9 marca, który dotyczy grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale. Decyzja prokuratury o odmowie wszczęcia tego śledztwa została dziś uchylona przez warszawski sąd rejonowy. Zażalenie w tej sprawie złożyła na początku czerwca Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Śledztwa domagali się też obywatele, którzy złożyli ponad tysiąc zawiadomień do prokuratury.

Dowiedz się więcej:

Czego dotyczy wyrok TK z 9 marca? 

9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów. Zdania odrębne złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których TK nie mógł pominąć noweli przy jej badaniu.

Jak rząd tłumaczył brak publikacji wyroku TK? 

Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie został opublikowany. - Stanowisko niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaprezentowane 9 marca stwarza jedynie zewnętrzne pozory wyroku TK; od strony prawnej nie jest on wyrokiem - mówiła w Sejmie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

Dlaczego prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa?

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w kwietniu odmówiła wszczęcia śledztwa, bo  "nie stwierdziła w poczynaniach Prezesa Rady Ministrów, Ministra-Członka Rady Ministrów oraz Prezesa i pracowników Rządowego Centrum Legislacji znamion niedopełnienia obowiązków". Prokuratura nie stwierdziła też, aby doszło do "narażenia na niebezpieczeństwo dobra społecznego lub interesu jednostki, zwłaszcza o charakterze umyślnym", co jest warunkiem zaistnienia przestępstwa z tego przepisu. 

Dlaczego HFPC złożyła zażalenie? 

HFPC, która złożyła zażalenie, uznała, że odmowa publikacji orzeczenia doprowadziła do powstania szkody o charakterze ustrojowym, politycznym, ekonomicznym, a także wizerunkowym. - Jestem bardzo zadowolony, że sąd uznał to, że Fundacja miała trochę racji; (...) ludzie czują się zbudowani tym, że sąd czuwa nad przestrzeganiem praworządności w Polsce (...). Śledztwo powinno być wszczęte - powiedział po wyjściu z sali sądowej dr Piotr Kładoczny z HFPC.

 

A TERAZ ZOBACZ: Kaczyński w TVP Info o TK: Działamy zgodnie z prawem i konstytucją

Więcej o: