Fundacja prawicowych dziennikarzy ma dostać 6 mln zł od państwowego funduszu. Na... portal o ochronie Puszczy

Fundacja mająca "promować niezależność mediów" dostała niemal najwyższa notę w konkursie na projekt dot. ochrony środowiska. Dzięki temu może otrzymać aż 6 milionów złotych z pieniędzy UE - donosi oko.press.

29 kwietnia upływał termin składania wniosków w konkursie na projekt dotyczący "edukacji skierowanej do grup zawodowych mających największy wpływ na przyrodę”. Jednak organizujący go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przesunął termin na połowę maja.

W tym czasie zmieniono statut Fundacji Niezależne Media. Do celów fundacji - mającej "promować niezależność mediów" - dopisano zdanie o „ochronie środowiska, bioróżnorodności oraz propagowanie idei zrównoważonego rozwoju” - opisuje portal oko.press. Dzięki temu FNM miała kwalifikować się jako organizacja ekologiczna i móc wziąć udział w konkursie. 

 6 mln złotych na portal o Puszczy Białowieskiej

Tak też się stało. Fundacja, której założycielem jest m.in. Tomasz Sakiewicz (red. naczelny "Gazety Polskiej", wiceprezes zarządu wydawcy TV Republika), złożyła wniosek o dofinansowanie projektu "Propagowania wiedzy nt. bioróżnorodności, idei
zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie terenów Puszczy
Białowieskiej". W jego ramach ma powstać portal, pokazujący na żywo zwierzęta w Puszczy. 

Dotychczas FNM zajmowała się m.in. wspieraniem "dziennikarzy niepokornych" w procesach sądowych. Fundacja pomagała m.in. Janowi Pospieszalskiemu, Dorocie Kani i Tomaszowi Terlikowskiemu - opisuje press.pl. O datki na ten cel apelował kilka lat temu portal niezalezna.pl.

Wg fundacji projekt będzie kosztować prawie 7,2 mln złotych, z czego 6 mln miałoby pochodzić z unijnych środków, przyznawanych przez NFOŚ. W pierwszym etapie projekt FNM uzyskał 93 punkty - trzecią najwyższa notę - i jako jeden z 9 na 16 projektów zakwalifikował się dalej. Oznacza to, że prawie na pewno otrzyma dofinansowanie. 

Wyniki konkursuWyniki konkursu Fot. NFOŚiGW

Jak zwraca uwagę oko.press, 6 mln złotych to prawie połowa pieniędzy, które rozdysponuje fundusz. Drugi najbardziej kosztowny projekt - zintegrowany rozwój ekologiczny gmin do 2020 roku - ma otrzymać 2,6 mln, a kolejne po między 600 a 900 tys. zł.

"A 4 z 6 projektów złożonych przez eko NGO'sy (organizacje pozarządowe - red.) nie dostało wsparcia z NFOŚ, bo krytykują plany wycinki (w Puszczy - red.) - komentuje rzeczniczka prasowa Greenpeace'u .

"Naturalny głos spoza tzw. środowisk ekologicznych"

Po publikacji oko.press komunikat o wyniku konkursu pojawił się na portalu niezalezna.pl (jego wydawcą jest spółka Słowo Niezależne, której wiceprezesem i udziałowcem jest Sakiewicz).

Poza wymienianiem zalet projektu Fundacji, artykuł podkreśla, że stworzenie portalu będzie "szansą na wprowadzenie do debaty o ochronie polskiego dziedzictwa naturalnego głosu spoza tzw. środowisk ekologicznych związanych z organizacjami lewicowymi, finansowanymi m. in. przez firmy rosyjskie".

Portal krytykuje też " media sympatyzujące z tymi organizacjami" oraz "należące do zagranicznych koncernów oraz współfinansowane z pieniędzy Sorosa" za "brutalną próbą zastraszenia jurorów" i "wpłynięcia na wynik konkursu".

Więcej o sprawie przeczytasz na portalu oko.press>>> 

Więcej o:
Komentarze (249)
Fundacja prawicowych dziennikarzy ma dostać 6 mln zł od państwowego funduszu. Na... portal o ochronie Puszczy
Zaloguj się
 • kawabis

  Oceniono 86 razy 18

  A jeszcze rok temu gazeta wyborcza byłaby beneficjentem, jak żyć premierze Tusk?

 • foreks

  Oceniono 85 razy 17

  A Agora ile dostawala przez 8 lat na reklame? Sorry, ale trzeba byc zaklamanym byslakiem, zeby zapomniec, na czym sie pasla przez lata.

 • lenaz0

  Oceniono 15 razy 15

  Drodzy bezkrytyczni miłośnicy PiSu, których komentarze można tu przeczytać. Może przestalibyście ciągle odwoływać się do tego co robiła PO. Przecież głosowaliście za "dobrą zmianą", więc zacznijcie oceniać to co dzieje się tu i teraz. Nie usprawiedliwia się działań negatywnych odnosząc się do tego co robili poprzednicy i co tak bardzo wam się nie podobało. to teraz taka sama patologia już zaczęła się wam podobać, bo jest w innym wydaniu? Żenada.

 • cycki3

  Oceniono 17 razy 15

  Panie Boże, widzisz i nie grzmisz...

 • vidi12

  Oceniono 18 razy 14

  Sakiewicz - to ten odznaczony przez Ukraińską Służbę Bezpieczeństwa "niezależny dziennikarz" ??? Precz z banderyzmem !!!

 • glorak

  Oceniono 16 razy 10

  Widać, że do puszczy chcą małpy wpuścić

 • dukeofmar

  Oceniono 10 razy 8

  Dorwały się prawiczki do koryta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX