Fundacja prawicowych dziennikarzy ma dostać 6 mln zł od państwowego funduszu. Na... portal o ochronie Puszczy

Fundacja mająca "promować niezależność mediów" dostała niemal najwyższa notę w konkursie na projekt dot. ochrony środowiska. Dzięki temu może otrzymać aż 6 milionów złotych z pieniędzy UE - donosi oko.press.

29 kwietnia upływał termin składania wniosków w konkursie na projekt dotyczący "edukacji skierowanej do grup zawodowych mających największy wpływ na przyrodę”. Jednak organizujący go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przesunął termin na połowę maja.

W tym czasie zmieniono statut Fundacji Niezależne Media. Do celów fundacji - mającej "promować niezależność mediów" - dopisano zdanie o „ochronie środowiska, bioróżnorodności oraz propagowanie idei zrównoważonego rozwoju” - opisuje portal oko.press. Dzięki temu FNM miała kwalifikować się jako organizacja ekologiczna i móc wziąć udział w konkursie. 

 6 mln złotych na portal o Puszczy Białowieskiej

Tak też się stało. Fundacja, której założycielem jest m.in. Tomasz Sakiewicz (red. naczelny "Gazety Polskiej", wiceprezes zarządu wydawcy TV Republika), złożyła wniosek o dofinansowanie projektu "Propagowania wiedzy nt. bioróżnorodności, idei
zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie terenów Puszczy
Białowieskiej". W jego ramach ma powstać portal, pokazujący na żywo zwierzęta w Puszczy. 

Dotychczas FNM zajmowała się m.in. wspieraniem "dziennikarzy niepokornych" w procesach sądowych. Fundacja pomagała m.in. Janowi Pospieszalskiemu, Dorocie Kani i Tomaszowi Terlikowskiemu - opisuje press.pl. O datki na ten cel apelował kilka lat temu portal niezalezna.pl.

Wg fundacji projekt będzie kosztować prawie 7,2 mln złotych, z czego 6 mln miałoby pochodzić z unijnych środków, przyznawanych przez NFOŚ. W pierwszym etapie projekt FNM uzyskał 93 punkty - trzecią najwyższa notę - i jako jeden z 9 na 16 projektów zakwalifikował się dalej. Oznacza to, że prawie na pewno otrzyma dofinansowanie. 

Wyniki konkursuWyniki konkursu Fot. NFOŚiGW

Jak zwraca uwagę oko.press, 6 mln złotych to prawie połowa pieniędzy, które rozdysponuje fundusz. Drugi najbardziej kosztowny projekt - zintegrowany rozwój ekologiczny gmin do 2020 roku - ma otrzymać 2,6 mln, a kolejne po między 600 a 900 tys. zł.

"A 4 z 6 projektów złożonych przez eko NGO'sy (organizacje pozarządowe - red.) nie dostało wsparcia z NFOŚ, bo krytykują plany wycinki (w Puszczy - red.) - komentuje rzeczniczka prasowa Greenpeace'u .

"Naturalny głos spoza tzw. środowisk ekologicznych"

Po publikacji oko.press komunikat o wyniku konkursu pojawił się na portalu niezalezna.pl (jego wydawcą jest spółka Słowo Niezależne, której wiceprezesem i udziałowcem jest Sakiewicz).

Poza wymienianiem zalet projektu Fundacji, artykuł podkreśla, że stworzenie portalu będzie "szansą na wprowadzenie do debaty o ochronie polskiego dziedzictwa naturalnego głosu spoza tzw. środowisk ekologicznych związanych z organizacjami lewicowymi, finansowanymi m. in. przez firmy rosyjskie".

Portal krytykuje też " media sympatyzujące z tymi organizacjami" oraz "należące do zagranicznych koncernów oraz współfinansowane z pieniędzy Sorosa" za "brutalną próbą zastraszenia jurorów" i "wpłynięcia na wynik konkursu".

Więcej o sprawie przeczytasz na portalu oko.press>>> 

Więcej o: