Ulewy w całym kraju. Na północy wichury, w Tatrach zagrożenie lawinowe. Ostrzeżenia dla 9 województw

• W całym kraju będzie chłodno i wietrznie. Przygotujcie się na intensywne ulewy• Na Pomorzu obowiązuje II stopień ostrzeżenia IMGW w związku z wichurami• W Tatrach spadł pierwszy śnieg, wprowadzono I stopień zagrożenia lawinowego

W całej Polsce będzie dziś wiało, lokalnie spadnie nawet do 50 l/mkw deszczu, spadnie też temperatura. Najgorsza sytuacja będzie w województwie pomorskim, gdzie obowiązuje II stopień ostrzeżenia IMGW w związku z silnym wiatrem. Z tego powodu zamknięto sopockie molo, które wczoraj zostało zniszczone przez fale. Na północy, w centrum i na południu deszczowo - w woj. zachodniopomorskim, południowej części pomorskiego, podlaskim, mazowieckim podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim wprowadzono ostrzeżenia I stopnia. W Tatrach nadal będzie padał śnieg, temperatura spadła do 0 st. C. Wprowadzono też I stopień zagrożenia lawinowego. 

Czytaj też: Wichura na Wybrzeżu. Fale zniszczyły fragment sopockiego mola

Dowiedz się więcej:

Jak wygląda sytuacja w Sopocie po wczorajszych wichurach?

Urząd Miejski w Sopocie zamknął sopockie molo. Fale Bałtyku uszkodziły wcześniej boczną część mola, a teraz sztorm się nasila. - Najbardziej ucierpiał dolny pomost, do którego przybijają statki Żeglugi Gdańskiej oraz połączone z nim przejście na boczny pomost wzdłuż przystani jachtowej. Dolne pomosty mają tę niewdzięczną rolę, że zawsze jako pierwsze przyjmują uderzenie fal - powiedział Marcin Kulwas z Kąpieliska Morskiego Sopot. Ta część mola od października jest zamykana dla spacerowiczów. Konstrukcja głównego pomostu jest na razie bezpieczna.

Zobacz zdjęcia: Wichura na Wybrzeżu. Fale zniszczyły fragment sopockiego mola 

Sztormowe fale zniszczyły dolny pomost mola w SopocieSztormowe fale zniszczyły dolny pomost mola w Sopocie Fot. Jacek, czytelnik

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca wtedy ostrożność, a także śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

 

Więcej o: