TK odpowiada na zarzuty ws. ujawnionych maili. "TVP Info pominęła listę adresatów..."

Sędziowie TK w obszernym komunikacie odnieśli się do zarzutów, które pojawiły się po ujawnieniu ich maili przez tvp.info. Jak przekonują, wśród adresatów był m.in. Kamil Zaradkiewicz.

Wymiana maili między sędziami TK, ujawniona przez tvp.info, ma pochodzić z kwietnia, maja i czerwca 2015 r. Zdaniem portalu wiadomości wskazują, że "kierownictwo Trybunału miało pełną świadomość - jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o TK, autorstwa poprzedniej koalicji rządzącej - że jest ona 'psuciem państwa' oraz prezentuje 'mentalność z Samych Swoich'".

- Maile stawiają Trybunał w bardzo dobrym świetle: pokazują, że byliśmy w równym dystansie do wszystkich - komentował sprawę prezes TK Andrzej Rzepliński. We wtorek na stronie Trybunału pojawił się też komunikat będący szerszą odpowiedzią na ujawnienie korespondencji. Czego się z niego dowiadujemy?  

Jednym z adresatów jest prawnik, który komentuje spór o TK w TVP

"TVP Info, ujawniając korespondencję sędziów, pominęła listę adresatów upublicznionych e-maili" - czytamy w komunikacie. Wśród nich - poza sędziami - był ówczesny dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów TK, Kamil Zaradkiewicz. "On także brał udział w pracach nad projektem ustawy o TK" - czytamy. Zaradkiewicz jest stałym gościem programów TVP Info, gdzie wypowiada się nt. sporu o TK, często krytycznie wobec stanowiska opozycji i Trybunału. Komentował też sprawę maili.

W komunikacie zwraca się też uwagę, iż prace nad ustawą o TK, której kulisy miały ujawniać maile, były już wcześniej przedstawiane w oświadczeniach Trybunału, a prezes Rzepliński wypowiadał się na jawnych posiedzeniach komisji.

Ponadto, według komunikatu, "upublicznione e-maile, zapewne wbrew woli osób je ujawniających, dowodzą, że art. 137 ustawy o TK z 2015 r. (który pozwolił Sejmowi poprzedniej kadencji wybrać pięciu sędziów zamiast trzech- red.) nie był ani inspirowany, ani w żaden sposób aprobowany przez Sędziów TK". 

Cały komunikat można przeczytać na stronie TK>>>

Sprostowanie: W pierwotnej wersji artykuł sugerował, że zdanie "Wśród ich adresatów był m.in. Kamil Zaradkiewicz, który często komentuje spór o Trybunał w TVP Info" pochodzi z komunikatu Trybunału Konstytucyjnego. W rzeczywistości takie zdanie nie pada i omyłkowo zostało ujete w cudzysłów