Nagroda Literacka Nike przyznana po raz 20. Statuetka dla debiutantki

• Bronka Nowicka została laureatką Nagrody Literackiej Nike• Statuetkę i 100 tys. zł przyznano jej za książkę "Nakarmić kamień" • Nagroda Nike została przyznana już po raz 20.

Bronka Nowicka jest absolwentką łódzkiej szkoły filmowej i krakowskiej ASP, reżyserką i scenarzystką. To autorka, która "docieka istoty rzeczy, patrzy na świat oczami dziecka, obnaża powszedniość tak dobra, jak i zła" - napisało o Nowickiej na swojej stronie wydawnictwo Biuro Literackie. Punktem wyjścia 44 poematów prozą Nowickiej jest dziecięce spojrzenie na świat. - Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka" – mówiła o "Nakarmić kamień" sama autorka. 

Dowiedz się więcej: 

Które książki znalazły się w finale konkursu?

W finale konkursu, oprócz książki Nowickiej, znalazły się: "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej, "Tatuaż z tryzubem" Ziemowita Szczerka, wiersze Piotra Matywieckiego "Którędy na zawsze", tomy prozatorskie Macieja Płazy "Skoruń",  "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" Weroniki Murek oraz esej Renaty Lis "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu".

Czytaj więcej na wyborcza.pl.