Uwaga na ulewy! IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia dla ośmiu województw

• IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe. Dla dwóch województw II stopnia• Dotyczą one intensywnych opadów deszczu• Najbardziej zagrożone ulewami są województwa śląskie i małopolskie

Przed nami załamanie pogody - poniedziałek w całym kraju będzie zdecydowanie chłodniejszy niż weekend. Do tego, jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już w nocy zwłaszcza na południu kraju można spodziewać się intensywnych opadów deszczu. W związku z tym IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia dla województw śląskiego i małopolskiego, gdzie wysokość opadów może wynieść lokalnie nawet do 50 mm. Ostrzeżenia I wydano z kolei dla woj.: wielkopolskiego, południowo-wschodniej części kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.

Dowiedz się więcej:

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca wtedy ostrożność, a także śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Więcej o: