"Wiadomości" wytknęły Wellman... udział w reklamie Lidla. Kuriozalny materiał o nagrodzie dla KOD-u

Kolejny raz w ciągu ostatnich dni "Wiadomości" TVP poświęcają materiał KOD-owi. Tym razem doszukując się powiązań z Niemcami.

Komitet Obrony Demokracji został jednym z kilkudziesięciu laureatów Nagród Obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Tematem zajęły się dzisiejsze "Wiadomości" TVP - jednak nie po to, by pochwalić KOD za bycie jednym z trzech polskich laureatów.

Materiał Karola Jałtuszewskiego i Filipa Styczyńskiego zdaje się za to sugerować rzekome niemieckie powiązania KOD-u. Na samym początku dziennikarz mówi, że KOD został nominowany przez europarlamentarzystkę Różę Thun, wymieniając jej pełne nazwisko (po mężu): Gräfin von Thun und Hohenstein. Takie podkreślenie niemieckiego nazwiska może sugerować, że europosłanka jest Niemką, choć w rzeczywistości to Polka, z domu Róża Woźniakowska.

Nie było to jedyne "niemieckie powiązanie", znalezione przez dziennikarzy "Wiadomości". Chwilę później powiedziano, że przy okazji przyznania nagrody lider KOD-u Mateusz Kijowski rozmawiał z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem, - Dyskusję prowadziła Dorota Wellman, będąca twarzą niemieckiej sieci supermarketów - powiedział dziennikarz.

Nie wyjaśnił, jaki związek z tematem ma udział Wellman w reklamach Lidla. Nie przypomniał też, że dziennikarka 300 tys. zł z honorarium za te reklamy przekazała na cele charytatywne.  

Cały materiał można zobaczyć na stronie TVP.