Ten cytat krąży po sieci. Obejrzeliśmy całą rozmowę. Słowa na pasku nie padły, ale wcale nie było lepiej

Wbrew krążącemu w internecie obrazkowi, Joanna Banasiuk z Ordo Iuris nie przywoływała narodzin Jezusa jako argumentu za zakazem aborcji. W TVP Info przedstawiała jednak jednak inne budzące kontrowersje opinie.

- Wszystkie dzieci w Polsce muszą się urodzić, a zwłaszcza TO JEDNO, na którego nadejście czekamy od tysięcy lat – miała powiedzieć w programie "Minęła 20" Joanna Banasiuk. Zdjęcie z takim cytatem na pasku TVP Info krąży dziś w internecie, opisano je m.in. na portalu piko.pl. 

Przedstawicielka Ordo Iuris - organizacji, która stworzyła projekt całkowitego zakazu aborcji - rzeczywiście była gościem TVP Info. Jednak takiego zdania nie wypowiedziała i tym bardziej nie pojawiło się ono na pasku. Można to sprawdzić na nagraniu na stronie TVP

Program TVP InfoProgram TVP Info vod.tvp.pl

"Nie ma popytu na przestępczość aborcyjną"

Banasiuk posługiwała się jednak innymi argumentami:  

- Tym projektem wyznaczamy nowe standardy praw człowieka i równamy do tych państw świata, które przewidują ochronę życia człowieka na każdym etapie rozwoju - stwierdziła przedstawicielka Ordo Iuris. Państwa niemal całkowicie zakazujące aborcji - do których Polska miałaby "równać" - to m.in. Sudan, Mali, Iran, Jemen, Afganistan, Panama, Gwatemala i będąca wyjątkiem w państwach rozwiniętych Irlandia.

- Lekarz nie tylko ma prawo, ale powinien podjąć działania, które będą zmierzały do uratowania życia matki dlatego, że matka jest gwarantem życia dziecka - powiedziała. Taki argument zdaje się sugerować, że życie matki należy ratować ze względu na dziecko, ale nie dla niej samej.

- Nie ma popytu na przestępczość aborcyjną, czyli na aborcje dokonywane niezgodnie z prawem -  stwierdziła Banasiuk. Co innego zdają się pokazywać statystyki. Co roku na świecie przeprowadza się 21 milionów  nielegalnych aborcji - głównie w krajach Afryki i Ameryki Południowej.

Bliższym przykładem może być Irlandia, jedyny kraj w Europie niemal całkowicie zakazujący aborcji. Według statystyk, w 2011 roku ponad cztery tysiące obywatelek tego państwa udało się do sąsiedniej Wielkiej Brytanii, by dokonać aborcji. 

Za projektem zakazu aborcji stoi grupa konserwatywnych prawników. Kim są ludzie z Ordo Iuris?