Kontrowersyjna radna PiS odznaczona. W sali mąż zagrał dla niej utwór "Śmierć wrogom ojczyzny"

Gdańska radna PiS Anna Kołakowska, znana z blokowania Marszy Równości, współpracy z ONR i negatywnego stosunku do osób LGBT oraz uchodźców, została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności.

47 działaczy opozycji w czasach PRL zostało w piątek w Gdańsku odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności w imieniu prezydenta RP. Krzyż dostała także Anna Kołakowska, gdańska radna PiS znana, jak pisze "Gazeta Wyborcza", z nienawistnych i homofobicznych wypowiedzi. Polityk przedstawiająca się jako "najmłodszy więzień polityczny w PRL" w 1982 r. jako 17-latka spędziła pięć miesięcy w więzieniu. W latach 80. kolportowała podziemne gazetki na terenie Krakowa, Wrocławia, Warszawy.

Dzisiaj Kołakowska współpracuje z ONR, a jej facebookowy profil pełen jest nienawistnych komentarzy pod adresem osób LGBT, uchodźców, muzułmanów i polityków innych partii. W 2015 r. Kołakowska z rodziną próbowała zablokować Marsz Równości, kładąc się na jezdni. W tym roku zorganizowała nielegalną demonstrację na trasie Marszu, podczas której doszło do starć z policją. Zatrzymano m.in. jej córkę, Marię - w tej sprawie interweniował minister Mariusz Błaszczak.

"Śmierć wrogom ojczyzny"

W maju posłanka PO Agnieszka Pomaska podarła w Sejmie projekt uchwały autorstwa PiS. "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso" - skomentowała to Kołakowska na Facebooku. Pomaska podała ją za to do sądu.

Jak informuje "Wyborcza" na zakończenie uroczystości wystąpił mąż Kołakowskiej, Andrzej, również działacz opozycji, uchodzący za lokalnego barda "środowisk patriotycznych". Kołakowski zaśpiewał z gitarą cztery piosenki, w tym, jak powiedział, "ulubiony utwór żony" pt. "Śmierć wrogom ojczyzny".

 

Więcej o sprawie Anny Kołakowskiej czytaj na trojmiasto.wyborcza.pl.