Maciej Lasek odwołany. Jest nowy szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych

• Maciej Lasek odwołany z funkcji szefa PKBWL• Na tym stanowisku zastąpi go Andrzej Lewandowski• Maciej Lasek był przewodniczącym komisji od lutego 2012 r.

Maciej Lasek został odwołany z funkcji szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Nowym przewodniczącym został Andrzej Lewandowski. - Ma duże doświadczenie w kierowaniu pracami komisji wypadków lotniczych, pułkownik, pilot, dowódca eskadry, duże doświadczenie w misjach poza granicami kraju. Gwarantuje wysoki poziom pracy merytorycznej, ale także apolityczność i niezależność  - mówił w Sejmie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Dowiedz się więcej:

Kim jest Andrzej Lewandowski?

Według informacji podawanych przez ministerstwo, Andrzej Lewandowski jest pułkownikiem Wojska Polskiego, pilotem, przez ponad 30 lat służył w jednostkach lotniczych Sił Zbrojnych RP. Był m.in. przewodniczącym Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Iraku. W latach 2004-2008 pracował w Inspektoracie MON ds. bezpieczeństwa lotów. Następnie służył m.in. jako oficer w strukturach NATO w Norwegii i Holandii. Absolwent m.in. Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie i Akademii Obrony Narodowej.

Kim jest Maciej Lasek?

Maciej Lasek jest pilotem, inżynierem. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej. Sprawował funkcję szefa komisji od lutego 2012 r., zastępując Edmunda Klicha. Brał udział w badaniu ponad 100 lotniczych wypadków i incydentów. Od maja 2010 do lipca 2011 był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, badającej katastrofę smoleńską. Pełnił w niej funkcję szefa podkomisji lotniczej.

Zobacz także: Maciej Lasek w 2015 r.: Katastrofa smoleńska jest już wyjaśniona 

Więcej o: