Tych piosenek biskup zabrania grać na ślubach. Na cenzurowanym m.in. "Hallelujah" i Mieczysław Fogg

Biskup walczy z puszczaniem Leonarda Cohena na ślubach, przekonując, że "skarbiec muzyki sakralnej" powinien wystarczyć nowożeńcom.

Włocławski biskup Wiesław Mering wydał zarządzenie, w którym pisze, że prawo kanoniczne zakazuje grania w kościołach świeckich piosenek. Co to oznacza w praktyce? Biskup służy przykładami:

Śpiewanie na pogrzebie pięknej i rzewnej pieśni Mieczysława Foga „Serce Matki” jest nie do przyjęcia, podobnie jak śpiew Leonarda Cohena – „Hallelujah” na ślubie.

Zakaz grania świeckiej muzyki dotyczy nie tylko ślubów. W kościołach diecezji włocławskiej wolno organizować koncerty muzyki religijnej i kolęd. Ale żeby zaprosić wykonawcę muzyki poważnej, księża poprosić ordynariusza o zgodę. Mering tłumaczy to tak:

Nie łudźmy się, nie dotrzemy do naszych wiernych przez muzykę, która nie ma inspiracji religijnych, chociażby była napisana przez wybitnych kompozytorów. W naszych miejscowościach jest wiele sal koncertowych, ośrodków kulturalnych, czy remiz, w których można urządzać koncerty.

Muzyka nie jest jedynym tematem zarządzenia biskupa. Mering przypomina także o "całkowitym zakazie używania dronów w świątyniach". Cały dokument można przeczytać na stronie diecezji włocławskiej.

Zobacz także: Biskupi chcą zakazu aborcji. Zandberg: torturowanie kobiet, prawo ostrzejsze niż w Iranie