W Bydgoszczy działała największa na świecie nielegalna fabryka leków na potencję. CBŚP: Były warte kilkadziesiąt milionów

• CBŚP zlikwidowało największą na świecie fabrykę sterydów i leków na potencję• Zatrzymano czternaście osób oraz zabezpieczono 100 tys. leków na potencję• CBŚP w Poznaniu: "Łączna wartość skonfiskowanych leków to 17 mln zł"

Policjanci CBŚP przez kilkanaście miesięcy próbowali rozbić grupę trudniącą się nielegalnym wyrobem farmaceutyków. Wreszcie zatrzymali 14 osób, zabezpieczyli  48 różnego rodzaju maszyn służących do produkcji sfałszowanych leków, 430 tys. sterydów w ampułkach i tabletkach oraz 100 tys. tabletek na potencję o łącznej wartości czarnorynkowej ponad 17 milionów złotych. Tym samym funkcjonariusze zlikwidowali największą na świecie nielegalną fabrykę i rozbili grupę przestępczą trudniącą się produkcją i obrotem sterydami i lekami na potencję. Szacuje się, że grupa wprowadziła na rynek fałszywe produkty o wartości co najmniej kilkudziesięciu milionów złotów.

Dowiedz się więcej:

Gdzie znajdowała się nielegalna fabryka leków na potencję?

Produkcja odbywała się w Bydgoszczy. Natomiast zatrzymania miały miejsce w województwach: kujawsko-pomorskim, śląskim, pomorskim i wielkopolskim. 3 osoby usłyszały zarzuty kierowania grupą, a pozostałe udziału w niej. Przedstawiono im również zarzuty łamania prawa farmaceutycznego i narażenia życia i zdrowia wielu osób.

Jakie zarzuty postawiono zatrzymanym?

Zatrzymani, oprócz zarzutów kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, usłyszeli zarzuty sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób  poprzez produkcję, przechowywanie i odpłatne udostępnienie sfałszowanych produktów leczniczych, a także import gotowych produktów leczniczych i substancji czynnych, jak i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych. Cztery z zatrzymanych osób spędzą najbliższe 3 miesiące w tymczasowym areszcie.

Więcej o: