Reżyser "Historii Roja" o Kurskim: "Nadęty wał". Ten odpowiada: "Jurku, nie powinienem odpisywać, ale..."

Reżyser "Historii Roja" Jerzy Zalewski nazwał Jacka Kurskiego "nadętym wałem" - miał do niego pretensje o to, że TVP nie pomogła mu w promocji filmu. Prezes TVP odpisał mu, że "wielkie dzieło broni się samo".

Kilka dni temu pisaliśmy o tym , że reżyser "Historii Roja" Jerzy Zalewski napisał list otwarty do Jacka Kurskiego, w którym nazwał go "nadętym wałem", a jego zachowanie określił jako "chamstwo i butę władzy". Zalewski zaatakował prezesa TVP, bo - jego zdaniem - telewizja publiczna nie chciała promować "Historii Roja", mimo że była współproducentem filmu. Reżyser skarżył się, że na premierze był sam prezydent Andrzej Duda, ale TVP nie transmitowała wydarzenia. Żalił się też, że napisał w tej sprawie dwa listy do prezesa TVP, ale na żaden nie dostał odpowiedzi.

Jacek Kurski w końcu odpowiedział. "W zasadzie nie powinienem Ci odpisywać na list pełen inwektyw i pomówień, które nie licują z postawą artysty i twórcy, pisany w złych emocjach, wyrządzających krzywdę nie tylko mi i innym osobom, ale przede wszystkim Tobie i sprawie, która winna nas łączyć" - zaczął prezes TVP.

"Dzieło broni się samo"  

Prezes TVP bronił się, że umowa dotycząca filmu została podpisana zanim objął funkcję prezesa publicznej telewizji.  "To nie ja podpisywałem umowę na realizację Twojego filmu, to nie ja byłem gwarantem jego powstania i promocji. Obaj wiemy, że za to odpowiadali moi poprzednicy i Twój żal powinien być kierowany do nich" - przekonywał.

Kurski stwierdził też, że gdyby film Zalewskiego był naprawdę dobry to nie zaszkodziłby mu brak promocji. "Proszę nie obraź się, ale każde dzieło broni się samo. Może to i truizm, ale najlepszą promocję robią widzowie, których film porywa, to oni namawiają kolejnych, by go zobaczyli itd. Nawet najgorsza promocja nie zabije wielkiego dzieła i nawet najlepsza promocja nie pomoże kiepskiemu obrazowi" - tłumaczył.

Oto pełna treść listu Jacka Kurskiego:

List otwarty Prezesa TVP Jacka Kurskiego do Pana Jerzego Zalewskiego                                                                                                                                                                    Drogi Jurku, W zasadzie nie powinienem Ci odpisywać na list pełen inwektyw i pomówień, które nie licują z postawą artysty i twórcy, pisany w złych emocjach, wyrządzających krzywdę nie tylko mi i innym osobom, ale przede wszystkim Tobie i sprawie, która winna nas łączyć. Jeśli Ci jednak odpisuję, to czynię tak w przekonaniu, że sam chciałbyś spuścić litościwą kurtynę milczenia nad osobistymi frustracjami, niewybrednym językiem i prywatnymi wycieczkami oraz z szacunku dla sprawy Żołnierzy Wyklętych.Pozwolisz zatem, że odniosę się tylko do samego obrazu, którego jesteś autorem. Jurku, jaki jest Twój główny zarzut względem mnie i TVP? Otóż, że TVP przez sześć lat utrudniało Ci pracę nad tym filmem. Jest mi przykro, tak po ludzku, bo rozumiem artystę, który walczy o swoje dzieło, ale to nie ja powinienem być adresatem tych żali. To nie ja podpisywałem umowę na realizację Twojego filmu, to nie ja byłem gwarantem jego powstania i promocji. Obaj wiemy, że za to odpowiadali moi poprzednicy i Twój żal powinien być kierowany do nich. To zupełnie oczywiste.
Piszesz także, że film został zniszczony przez brak promocji ze strony TVP. Proszę nie obraź się, ale każde dzieło broni się samo. Może to i truizm, ale najlepszą promocję robią widzowie, których film porywa, to oni namawiają kolejnych, by go zobaczyli itd.. Nawet najgorsza promocja nie zabije wielkiego dzieła i nawet najlepsza promocja nie pomoże kiepskiemu obrazowi. Sam jestem autorem godzinnego dokumentu, który kosztował 300 razy mniej niż Twój film i bez literalnie żadnej promocji został powielony w ponad milionie kopii, obejrzany przez wiele milionów widzów i po ponad 20 latach obecny w społecznej świadomości.
Temat Żołnierzy Wyklętych jest jednym z priorytetów misji TVP i zapewniam Cię, że tak będzie do czasu, kiedy będę stał na czele tej spółki. Do tematu podchodzimy z należytym szacunkiem i w stylu, który skutecznie dotrze do widza i porwie miliony młodych ludzi. Temu służy rozwijanie produkcji dwóch seriali o tej tematyce przygotowywanych w naszej telewizji: jednego o fikcyjnym oddziale, którego losy są oparte na historiach oddziałów Zapory, Łupaszki, Ognia, Gan-Ganowicza i drugiego – o losach Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Telewizja pracuje również nad dużą międzynarodową koprodukcją o fenomenie rotmistrza Pileckiego, która ma szanse dotrzeć do kilkudziesięciu krajów. Historia Roja wyważyła pewne drzwi, jestem Ci za to wdzięczny, że walczyłeś o ten obraz, ale ta walka nie powinna przysłaniać Ci obiektywnych wad tego obrazu.
Jurku nie jest moim celem umniejszanie wartości Twojego filmu, ale zarzuty, które kierujesz pod adresem TVP od kiedy nią kieruję w kontekście tego filmu, są po prostu nie na miejscu, a ja, jeszcze raz podkreślam, nie jestem ich adresatem. Jestem przekonany, że spod Twojej ręki wyjdzie jeszcze niejedno dzieło, które przejdzie do kanonu naszego kina.  Zanim się to stanie, cieszę się, że w kierowanej przeze mnie Telewizji możesz realizować się jako autor cotygodniowego programu ,,Pod prąd”.  Z wyrazami szacunku i bez żalu,  Jacek Kurski Prezes TVP S.A.

Zobacz także: TVP relacjonowała ogłoszenie wyroku TK. Pominęła wystąpienie wybitnego prawnika

Więcej o: