Rok temu Kaczyński, teraz Orban. Krynica wybrała - premier Węgier został Człowiekiem Roku

• Viktor Orban został Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy• Wybrała go 33-osobowa kapituła - są w niej politycy i dziennikarze• W zeszłym roku ten tytuł otrzymał prezes PiS Jarosław Kaczyński

Premier Węgier Viktor Orban został uhonorowany tytułem Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Media już wcześniej nieoficjalnie informowały, że to węgierski premier dostanie tytuł - pisała o tym m.in. "Gazeta Wyborcza". W 33-osobowej kapitule, która wybrała Człowieka Roku znaleźli się m.in. politycy i prawicowi dziennikarze. W zeszłym roku tym tytułem uhonorowano Jarosława Kaczyńskiego. 

Dowiedz się więcej:

Czym jest Forum Ekonomiczne w Krynicy?

To coroczne spotkania polityków i przedsiębiorców międzynarodowych w Krynicy-Zdroju, organizowane od 1990 r. w pierwszej połowie września. Spotykają się tam premierzy, przedstawiciele rządów państw regionu, unijni decydenci, przedstawiciele europejskich firm, eksperci i ekonomiści. Pomysłodawcą i organizatorem poprzez Fundację Instytut Studiów Wschodnich jest Zygmunt Berdychowski. Tegoroczne Forum odbywa się w dniach 6-8 września, udział w nim ma wziąć około 300 osób.

Czym jest tytuł Człowieka Roku?

Przyznaje go kapituła 33-osobowej Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy. Należą do niej m.in. politycy: Aleksander Kwaśniewski, Piotr Gliński, Marek Kuchciński, Władysław Kosiniak-Kamysz, Rafał Trzaskowski oraz dziennikarze: Jacek Karnowski i Paweł Lisicki. Kapituła przyznaje tytuł za znaczące osiągnięcia w poprzednim roku. Głosowanie nad wyborem laureata nagrody jest tajne, członkowie kapituły nie wiedzą, jak głosują inni. Laureatami nagrody byli m.in. Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Jerzy Buzek, prezydent Czech Vaclav Havel czy premier Słowacji Robert Fico. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Jarosław Kaczyński. W tym poza Orbanem nominowany był m.in. papież Franciszek.

 

Więcej o: