Pan Marian myślał, że dostanie w aptece darmowe leki. Kiedy przyszło co do czego, zaoszczędził... 3 złote

Wielu seniorów czekało z niecierpliwością na wprowadzenie programu bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku. Mimo że na liście znalazło się finalnie ponad tysiąc preparatów, niektórzy mogą się poczuć zawiedzeni

"Express Ilustrowany" opisał historię 77-letniego Mariana Wyszkowskiego z Łodzi, który przyjmuje 9 leków na receptę i 2 bez recepty. Wydaje na nie ok. 300 złotych miesięcznie. Liczył na to, że teraz część z nich dostanie za darmo. Jak się okazało, dotyczy to tylko jednego leku, za który wcześniej pan Marian płacił 3,20 zł. Oszczędność zatem niewielka.

- Przecież ta cała akcja z darmowymi lekami to jedna wielka ściema i robienie starym i chorym ludziom wody z mózgu - oburza się pan Marian na łamach "Expressu Ilustrowanego".

W wykazie ministerstwa zdrowia znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych - są to przede wszystkim medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

W 2015 r. pacjenci po 75. roku życia wydali ok. 860 mln zł na leki refundowane. Resort zdrowia szacuje, że dzięki programowi 75 plus rachunki seniorów za leki refundowane w 2016 r. zmniejszą się o ponad 40 proc., a w kolejnych latach - o ponad 60 proc.  

Więcej o:
Komentarze (35)
Pan Marian myślał, że dostanie w aptece darmowe leki. Kiedy przyszło co do czego, zaoszczędził... 3 złote
Zaloguj się
 • tryndyrynda

  Oceniono 12 razy 10

  Spełniam kryterium wiekowe 75+. Mój lek znajduje się na liście bezpłatnych leków. Na oficjalnej stronie rządowego projektu "leki 75+" stoi "jak byk" :
  Podstawy do otrzymania bezpłatnego leku to ukończony 75 rok życia i lek znajdujący się w wykazie. Niestety, lekarka odmówiła mi wydania odpowiedniej recepty stwierdzając, że moja choroba nie znajduje się w jakimś innym wykazie.
  Dopiero teraz natknąłem się w necie na informację, że (cyt.)" Seniorzy powinni także pamiętać, że nie zawsze lek, który znajduje się na wykazie, będą mogli otrzymać bezpłatnie. Uprawnienie to przysługuje im pod warunkiem, że został on przypisany we wskazaniu objętym refundacją". Czyli oprócz oficjalnej listy leków darmowych istnieją jakieś niepublikowane wskazania dla lekarzy, na podstawie których odmawiają wypisywania darmowych leków dla seniorów spełniających jedynie kryteria szeroko opublikowane i stanowiące podstawę do bezczelnego wychwalania się Konstantego Radziwiłła , że dotrzymał słowa.
  Prawdziwym okazało się tylko przysłowie :"Obiecanki, cacanki, a głupiemu radość".

 • 1pirat2

  Oceniono 11 razy 9

  A co seniorzy się spodziewali, że PIS-da im cokolwiek.

 • tojasz

  Oceniono 10 razy 8

  500+ na KAŻDE dziecko: wcześniejsze emerytury: podwyższenie progu bez podatkowego: darmowe leki dla starszych. Niespełnienie tych obietnic miało skutkować podaniem się do dymisji prezyDĘCIAKA andrzeja du y. Jak mawiał klasyk "obiecanki macanki,a głupiemu stoi".

 • bobofrut11

  Oceniono 9 razy 7

  Trzeba mieć 75+ żeby być zaskoczonym :)

 • rabingoldblatt

  Oceniono 9 razy 7

  Głosowałeś na PiS?

  To teraz nie miej pretensji, że ci odbicie w lustrze pluje w twarz.

 • jerzysm42

  Oceniono 9 razy 7

  Niezłomny Duda i niezłomne Szyło obiecali i dotrzymali słowa.
  Przecież tu nie chodziło o pomoc starszym ludziom, tylko o ich głosy.
  Po następnych wyborach seniorzy dostaną po 4 złote.

 • PJan Pokorny

  Oceniono 9 razy 7

  Niech nie narzeka, mogl zostac wydymany jak wczesniej zostali wydymani "frankowicze" i "kopidoly" i zaplacic o trzy zlote wiecej. Za trzy zlote mozna kupic 1-2 kilo owocow a zdrowe sa. I powinien okazac wdziecznosc PiSSowi a niezaleznie od tego szacun "krotkiemu".

 • leszek.30

  Oceniono 7 razy 5

  Prawda PiS-u , czyli bolszewicka propaganda... Jak mawiał "Dodek" Adolf Dymsza :: "Kit na okno i bałałajka" !.. Nikt wam nie da tyle, ile naobiecuje PiS-bolszewia..!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX