Mama Asi jest ciężko chora. Żeby pomóc, 8-latka zorganizowała kiermasz. Ale ktoś złożył na nią donosy

"Mam na imię Asia. Zbieram na leczenie i rehabilitację mojej mamusi" - pisała dziewczynka. Choć jej ogłoszenie chwyta za serce, znaleźli się i tacy, którym pomysł się nie spodobał. I donieśli urzędnikom na 8-latkę.

"Zachęcam do zakupów i pomocy. Przygotowałam loterię – losy po 1 zł, 2 zł, 5 zł. Nagrody do wyboru. Będą zabawki nie tylko dla dziewczynek, artykuły szkolne, ubrania oraz buty używane i nowe. Sobota godz. 11.00 na tarasie przy klatce A lub w razie deszczu wewnątrz klatki J" - pisała Asia. Jej ogłoszenie wypatrzył pan Jarosław, który umieścił zdjęcie kartki na Facebooku. Wtedy o problemach dziewczynki i jej mamy dowiedziała się cała Polska.

W pomoc chcą zaangażować się też m.in. władze Poznania, posłowie, stowarzyszenia i fundacje. Pieniądze chcą przekazać również "zwykli" ludzie. Inicjatywa Asi nie spodobała się jednak wszystkim - do kilku urzędów w Poznaniu dotarły donosy.

- Kiedy otrzymaliśmy anonimowego maila, chwyciliśmy się za głowę, ponieważ wiemy, że zbiórkę urządza dziecko, chcące pomóc chorej mamie. Niestety żaden z organizatorów nie złożył u nas zgody na jej przeprowadzenie, co jest konieczne - opowiada w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" jeden z urzędników.

Mężczyzna przyznał, że w takiej sytuacji pracownicy instytucji musieliby przeprowadzić stosowną kontrolę. Na szczęście dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" zareagowali natychmiast - już po dwóch godzinach znalazła się fundacja posiadająca stosowne zezwolenie na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Sprawą kiermaszu zajęły się też najwyższe władze urzędów w Warszawie, gdzie zapadła decyzja o wstrzymaniu działań mogących przerwać akcję dziewczynki.

Asi pomogą teraz wolontariusze „Drużyny Szpiku” i Fundacji Dar Szpiku, którzy będą zbierać pieniądze do puszki. Środki trafią na konto fundacji, a potem zostaną przekazane chorej kobiecie.

Mama Asi choruje między innymi na lekooporną padaczkę, przeszła wylew. Wielokrotnie trafiała do szpitala. Kobieta jest już po zabiegu i - jak mówi w rozmowie z poznańską "Gazetą Wyborczą" jej znajoma - jest niezwykle wzruszona reakcją ludzi.

Uwaga, na razie pieniądze można dać wolontariuszom tylko bezpośrednio - numery kont, które pojawiają się w internecie, nie są prawdziwe!