Lista leków 75+. Od dziś bezpłatne leki dla seniorów i nowa lista leków refundowanych

• Dzisiaj lekarze wystawią seniorom pierwsze bezpłatne recepty
• Darmowe leki dostaną tylko ci, którzy skończyli 75 lat
• Lekarz musi wystawić specjalną receptę z symbolem "S"

Każdy, kto ukończył 75 lat, ma od dzisiaj prawo do bezpłatnych leków, które znalazły się na liście ogłoszonej przez ministra zdrowia. Lek będzie jednak bezpłatny tylko w określonych wskazaniach, a receptę musi wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. Na recepcie musi być wpisany symbol "S". Na liście bezpłatnych leków znalazło się ponad 1,1 tys. preparatów. Głównie są to środki pomocne przy leczeniu chorób wieku podeszłego.

TUTAJ znajdziesz pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia >>>

Dowiedz się więcej:

Kto może wystawić receptę? 

Tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, do którego senior jest zapisany, będzie mógł wystawić specjalną receptę. Jeśli go nie ma w pracy, może ją wypisać medyk, który go zastępuje. Nie uzyskamy jej od specjalisty ani w czasie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Takie rozwiązanie, zdaniem ministra zdrowia, zmniejszy kolejki do specjalistów. Po otrzymaniu recepty, warto upewnić się, czy lekarz wpisał symbol "S" uprawniający do bezpłatnego otrzymania leków. Jeśli go nie ma, farmaceuta nie wyda ich za darmo. 

Jakie leki są na liście dla seniorów?

Na wykazie bezpłatnych leków są podstawowe specyfiki przyjmowane przez seniorów. Są to głównie leki na nadciśnienie, cukrzycę, choroby otępienne, neurologiczne i związane z niedoborem hormonów. Lek może być bezpłatny we wskazaniach wcześniej refundowanych, czyli w określonych przez ministerstwo zdrowia chorobach. Lista będzie aktualizowana co dwa miesiące, podobnie jak ta dotycząca leków refundowanych (nowy wykaz leków refundowanych znajdziesz TUTAJ >>>).

Więcej o:
Komentarze (47)
Lista leków 75+. Od dziś bezpłatne leki dla seniorów i nowa lista leków refundowanych
Zaloguj się
 • moher.pospolity

  Oceniono 6 razy 4

  Lemingi pany, a czy wiecie, że za "komuny" wszyscy emeryci mieli darmowe leki??

 • wanda43

  Oceniono 12 razy 4

  A młodsi chorzy z niskimi emeryturami czy rentami niech zdychają albo z glodu, albo z braku kasy na leki.

 • drvx

  Oceniono 2 razy 2

  Nie łżyjcie, że każdy po ukończeniu 75 lat życia od dziś bedzie mógł skorzystac z bezpłatnych leków na tej liście. Z trj listy skorzysta tylko znikomy procent seniorów (75 latków). W mojej rodzinie mam dwoje 75 latków i zadnemu z nich nie przysługuja bezpłatne leki pomio iż od miesięcy przyjmują leki z listy. Te bezpłatne leki przysługuja jedynie tym seniorom którzy do tej pory mieli je ze znizką 30 %. Żeby na taka znizkę zasłuzyc trzeba być na przykład po zawale.
  Hasło bezpłatne leki dla seniorów to tylko tani chwyt propagandowy. Idźcie dziś do dowolnej przychodni i zobaczcie jakie dantejskie sceny tam sie dzieja ludzie kłócą sie z lekarzami i pielęgniarkami, którzy całymi godzinami tłumaczą, że tylko niektórzy przyjmujacy leki z listy 75 latkowie mogą skorzystać z ich bezpłatności.

 • aeromonas

  Oceniono 22 razy 2

  Tylko że leki na nadciśnienie przepisuje kardiolog, a "na niedobory hormonów" - endokrynolog.

 • Donata Donia DI

  Oceniono 1 raz 1

  tiaaa.....bezpłatne leki dla 75+,dla ludzi,którzy mają dość spore emerytury wyliczone wg starego,komunistycznego systemu,a ci młodsi 60+ emeryci,albo 50+ renciści z głodowymi rentami/emeryturami do piachu!!!...."dobra zmiana"gołym okiem widać!

 • moonwind

  Oceniono 21 razy 1

  Tak naprawdę to 63 leki, tak tylko 63 leki!!!!!
  Pozycji jest ponad 1000 ale to te same leki w różnych opakowaniach,dawkach i nazwach.
  No to Was emeryci PiS pięknie wyrolował.

 • diver77

  Oceniono 19 razy 1

  Dwie konkretne cyfry dla tych co im się wydaje że nastało jakieś Bizancjum :

  - w Polsce osoby powyżej 75 lat to niecałe 7% populacji podczas gdy np sam przedział wiekowy 65-75 lat to już ok. 23% populacji !
  - na liście refundacji jest owszem 1101 pozycji (linijek) ale tylko około 70 czynnych substancji, niektóre dostępne w kilkudziesięciu różnych dawkach i markach producentów! ...więc generalnie jest do wyboru tylko 70 różnych lekarstw bo żaden pacjent nie zażywa jednocześnie dwóch lub więcej różnych dawek od różnych producentów!

  Na liście leków dopuszczonych do obrotu w Polsce w 2016 roku jest ponad 10.000 (dokładnie 10.084) leków! ...to oznacza że refundacja 75+ dotyczy zaledwie około 0,7% leków dostępnych w aptekach! ...nawet 1% wszystkich leków nie będzie więc bezpłatnych dla tych osób!

  Ktoś powie, lepiej niż nic! ...na pewno! ...ale wielkie tytuły "bezpłatne leki dla seniorów" to dla mnie ściema i propaganda!

 • chronoxs

  Oceniono 17 razy 1

  A czy znane jest wszystkim zainteresowanym tajne pismo pana Radziwiłła do lekarzy POZ, w którym zakazuje wypisywania bezpłatnych recept, dopóki takowi zainteresowani nie przedstawią odpowiedniej bumagi od lekarza specjalisty? A że do specjalisty czeka się miesiąc, może dwa, może pół roku albo i rok to takowi zainteresowani będą bulić w dalszym ciągu kasę

 • evergreen111

  Oceniono 27 razy 1

  Jedna z obietnic Dudy: DARMOWE LEKI DLA LUDZI POWYŻEJ 75 ROKU ŻYCIA. Ale oszust nie powiedział że tylko niewielka część!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX