Apel smoleński na Westerplatte. Prezydent Duda przypomniał słowa Lecha Kaczyńskiego

• Tradycyjnie o 4.45 zawyły dzisiaj syreny na Westerplatte• Prezydent złożył hołd wszystkim Polakom poległym w czasie wojny • Zamiast Apelu Poległych odczytano apel smoleński

 Dziś o 4.45 na gdańskim Westerplatte zawyły syreny. Tak rozpoczęły się uroczystości 77. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Zgodnie z tradycją, bo o tej porze właśnie 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowali polską składnicę wojskową na gdańskim półwyspie. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda. Zamiast Apelu Poległych, został wyczytany Apel Pamięci, z uwzględnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej.

Dowiedz się więcej:

Co mówił prezydent na Westerplatte? 

W emocjonalnym wystąpieniu prezydent Andrzej Duda powiedział: - Nie można pozwolić na to, aby wracały w Europie ambicje i działania o charakterze imperialnym, nie można przymykać oczu na odbieranie innym wolności i przesuwanie siłą granic w Europie. Podkreślił, że tego dnia składamy hołd wszystkim Polakom, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej, a było ich 5,8 mln. Przypomniał też słowa Lecha Kaczyńskiego, które padły na Westerplatte w 2009 r. - Nigdy nie wolno ulegać i pokazywać słabości wobec żadnego totalitaryzmu i imperializmu, bo skończy się to tak, jak na Westerplatte. Słabość kończy się wojną. CZYTAJ WIĘCEJ na Trojmiasto.wyborcza.pl >>>

Co wydarzyło się na Westerplatte?

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających drugą wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Pierwsze strzały z pancernika w kierunku polskiej placówki padły o godz. 4.45. Niemcy planowali, że polska załoga będzie się broniła ok. sześciu godzin.

Czym jest "apel smoleński"?

To przywołanie ofiar tragedii smoleńskiej w każdym apelu pamięci z udziałem kompanii honorowej. Apel pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń - w jego treści wspominane są osoby związane z wydarzeniem historycznym, które poległy w boju.

 

Więcej o: