Cyberatak na bazę PESEL? Minister: Nie było wycieku danych. Komornicy nocą ściągali informacje

• Media informowały, że z systemu PESEL wyciekły nasze dane
• Dane pobrali komornicy, którzy mają do tego prawo
• Resort zaniepokoiło, że ściągają naraz dużo rekordów i robią to nocą

Kilku dni temu media zelektryzowała informacja o wycieku danych z systemu PESEL. O sprawie poinformowało jako pierwsze radio RMF FM strasząc, że pieniądze milionów Polaków mogą być zagrożone. - Nie mamy do czynienia z wyciekiem danych, bo nie było niekontrolowanego wypływu ani cyberataku - uspokajała w "Faktach po Faktach" TVN24 Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Według jej wiedzy chodzi o pięć kancelarii komorniczych z Warszawy, Łodzi i Środy Wielkopolskiej, które nocą pobrały dane 1,4 mln Polaków.

Pobrali legalnie, ale nocą

Dane pobrali komornicy, którzy mają do tego upoważnienie w związku z prowadzonymi przez siebie postępowaniami. - Skala tych pobrań nie jest aż tak duża i nie ona zwróciła naszą uwagę. Rocznie w Polsce jest około 8 milionów postępowań komorniczych, a od września do ostatnich dni pobrano mniej więcej 1,5 miliona rekordów - wyjaśnia Streżyńska. 

Uwagę ministerstwa cyfryzacji zwróciło to, że duże paczki danych pobierane są nocą. Być może komornicy robili to, aby odciążyć swoją sieć i komputery. Ministerstwo cyfryzacji zawiadomiło o swoich podejrzeniach prokuraturę. Wspólnie z ABW podjęła ona czynności w kilku kancelariach komorniczych. 

Winna zmiana przepisów?

Jak podejrzewa "Gazeta Wyborcza", wzmożony ruch w bazie PESEL mógł być spowodowanymi zmianami prawnymi, do których doszło w listopadzie biegłego roku. Po nowelizacji przepisów komornik mógł prowadzić tylko 5 tys. spraw rocznie, a jeśli ma wysoką skuteczność - 10 tys. Tuż przed zmianą przepisów komornicy gromadzili więc sprawy egzekucyjne, co być może wymagało ściągania danych o dłużnikach nocą. 

Sprawdź swoje dane w bazie

Każdy z nas może bezpłatnie sprawdzić, jakie dane na jego temat znajdują się w bazie PESEL oraz czy zwracały się o nie konkretne instytucje. Należy wypełnić wniosek (znajdziesz go TUTAJ) i wysłać go na adres: Ministerstwo Cyfryzacji, Departament Ewidencji Państwowych, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa, z dopiskiem SRP. Można też przesłać do MC elektronicznie wypełniony wniosek i podpisany profilem zaufanym. Jeśli informacje uzyskane z bazy PESEL potwierdzą, że o twoje dane wnioskował komornik, który nie prowadził wobec ciebie żadnego postępowania, wówczas można zgłosić ten fakt prokuratury, z prośbą o nadanie statusu pokrzywdzonego w toczącym się śledztwie.

Więcej o: