Polski oficer szpiegował dla Rosji? Żandarmeria wystawiła za nim list gończy

• Opublikowano list gończy za oficerem rezerwy WP, Piotrem Capałą• Jest podejrzewany o to, że zaoferował współpracę obcemu wywiadowi• Już raz był aresztowany, ale nie oskarżono go o szpiegostwo

Żandarmeria Wojskowa opublikowała gończy za oficerem rezerwy WP, byłym żołnierzem 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie - informuje TVP Info. Jest podejrzany m.in. o oferowanie współpracy obcemu wywiadowi. Poszukiwany to 41-letni porucznik rezerwy Piotr Capała, pochodzący z Puław, a mieszkający ostatnio w Warszawie. Ma ok. 181 cm wzrostu, waży ok. 69 kilogramów. Ma ciemne krótkie włosy i jasne brązowe oczy. Nie ma znaków szczególnych. 

O co jest podejrzewany? 

Sprawę oficera prowadzi wydział ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Na wniosek prokuratora Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał decyzję o aresztowaniu Piotra Capały na 3 miesiące. Ponieważ podejrzany ukrywał się, 17 sierpnia został wystawiony za nim list gończy.

Lotnik jest podejrzany o przestępstwo z art. 130 par. 3 Kodeksu karnego. Dotyczy on gromadzenia i przechowywania wiadomości w celu udzielenia ich obcemu wywiadowi, a także wchodzenia do systemu informatycznego, aby pozyskać informacje oraz zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Za takie przestępstwo grozi kara więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Nieoficjalnie wiadomo, że Capała sam próbował znaleźć kontakt z obcym wywiadem.

Ponadto poszukiwany oficer ma też inne zarzuty, m.in. przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, posiadania oraz samowolnego zbierania broni lub amunicji. Maksymalna kara za te przestępstwa to 10 lat więzienia. Za udział w działalności obcego wywiadu grozi mu od roku do 10 lat więzienia, za udzielanie informacji od trzech do 15 lat, a za kierowanie działalnością wywiadowczą od pięciu do 15 lat albo 25 lat więzienia.

Już raz był aresztowany

Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVP.Info, oficer miał przekazywać dokumenty wojskowe przedstawicielowi służb Federacji Rosyjskiej. Został już raz zatrzymany w 2014 r. przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, ale prokuratura uznała wówczas że nie ma wystarczających dowodów, aby oskarżyć go o szpiegostwo. Został zwolniony i odszedł ze służby. 

Każdy, kto zna miejsce pobytu poszukiwanego, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższą jednostkę Żandarmerii Wojskowej, policji lub prokuratury. Za ukrywanie poszukiwanego lub pomoc w ucieczce grozi kara do 5 lat więzienia.