Wirus zika już w Polsce. Dwie pierwsze ofiary to turyści

• Są dwie pierwsze ofiary wirusa zika w Polsce• To turyści wracający z Dominikany i Kolumbii• Potwierdziły to badania laboratoryjne

 Dwa pierwsze przypadki zakażenia wirusem zika odkryto w Polsce - informuje "Stołeczna Gazeta Wyborcza". Pierwszymi ofiarami są turyści, którzy powrócili z Dominikany i Kolumbii. Potwierdziły to badania wykonane w laboratorium AmerLab, które należy do dwóch warszawskich uczelni. Wirus zika przenoszą tropikalne komary Aedes. 

- W czasie badań prowadzonych w laboratorium potwierdziliśmy zakażenie wirusem zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Według naszej wiedzy są to pierwsze przypadki zakażenia tym wirusem w Polsce - mówi dr Renata Welc-Falęciak z laboratorium AmerLab.

Dowiedz się więcej:

Co to za wirus? 

Najwięcej osób zakażonych wirusem zika jest w krajach Ameryki Południowej i Środkowej - Brazylii, Kolumbii, Gwatemali, Hondurasie, Meksyku i Wenezueli. Wirus roznoszą komary tygrysie i egipskie. Można nim także zakazić się w czasie transfuzji krwi oraz przez kontakty seksualne. Jest groźny tylko dla kobiet w ciąży, bo powoduje u noworodków wady wrodzone w formie małogłowia oraz porażeń. Niestety, nie ma na niego szczepionki ani leków, które chronią przed tą chorobą. Najlepszą ochroną jest zapobieganie ukąszeniom przez komary. 

Jakie są objawy choroby?

Osoby zarażone ziką mogą mieć gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż. Jak informuje Państwowy Zakład Higieny, aż 60-80 proc. zakażonych pacjentów nie ma jednak żadnych objawów.  Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień.

Jak wykryć wirusa?

Turyści, którzy spędzili wakacje w regionach zagrożonych tą chorobą, mogą po powrocie do Polski sprawdzić, czy nie są zakażeni. Wystarczy zrobić badanie krwi. W Polsce przeprowadza je Polski Instytut Higieny oraz laboratorium AmerLab. 

Zobacz też WIDEO: WHO: Wirus zika zmierza do Europy. Co grozi Polakom?

Więcej o: