Hojna jak Kempa? Mamy odpowiedź z kancelarii premiera ws. podwyżek dla pracowników KPRM

• Jest rozporządzenie o podwyżkach dla pracowników w KPRM
• Przepis wejdzie w życie jeszcze w sierpniu
• Kancelaria: To zmiana stawek zaszeregowania a nie wynagrodzeń

O tym, że pensje asystentów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mają wzrosnąć o 100 proc., a sekretarzy o 260 proc. pisaliśmy kilka dni temu. Przypomnijmy – po podwyżkach zasadnicze wynagrodzenie asystentów wzrośnie do 6560 zł. Jednak zarabiać więcej będą nie tylko asystenci, ale i sekretarze: Prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, sekretarza stanu, podsekretarza stanu, dyrektora generalnego, dyrektora biura, departamentu (komórki organizacyjnej równorzędnej). Ich pensje mają się teraz wynosić od 2000-5060 zł.

Pod nadzorem Beaty Kempy

Jak podawał „Fakt”, rozporządzenie premiera w tej sprawie zostało przygotowane pod nadzorem Beaty Kempy. Zapytaliśmy w biurze prasowym KPRM, jakie są powody podwyżek. I dostaliśmy odpowiedź, że celem zmian nie są „podwyżki dla wybranej grupy osób, ale dostosowanie obowiązującego rozporządzenia do obowiązujących wymagań prawnych. Należy zaznaczyć, że jest to zmiana stawek zaszeregowania a nie wynagrodzeń pracowników.”

W odpowiedzi czytamy też, że „wynagrodzenia pracowników wynikają z zawartych umów o pracę. Stawki zaszeregowań są oczywiście jednym z ich elementów, ale zmiana kwot w ramach poszczególnych stawek zaszeregowań nie generuje automatycznie zmiany wynagrodzenia”.

Tylko jedna podwyżka

Wyjaśniono nam również, że ostatnia nowelizacja rozporządzenia była w roku 1999, gdy wynagrodzenie minimalne wynosiło 528 zł. Obecnie – jak informuje nas KPRM – „wynosi ono 1850 zł, a od 01.01.2017 r. wzrośnie do 2000 zł.” Jak dowodzą urzędnicy, konieczna jest więc regulacja dostosowująca wynagrodzenia osób zatrudnionych w KPRM do przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Co ciekawe jednak, „zmiana rozporządzenia nie stanowi podstawy do podwyżki dla pracowników w KPRM.” Taką ma dostać tylko jedna osoba zarabiająca teraz poniżej 2000 zł brutto.

Błyskawiczne tempo

Choć po nagłośnieniu podwyżek przez „Fakt”, na KPRM posypały się głosy krytyki, nie ma mowy, by nowe przepisy nie weszły w życie. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać pod koniec sierpnia.

Zobacz też WIDEO: PiS rozpoczyna zbiórkę na dwa pomniki smoleńskie w Warszawie. Potrwa do 2018 roku

Więcej o:
Komentarze (227)
Hojna jak Kempa? Mamy odpowiedź z kancelarii premiera
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 86 razy 84

  " Kancelaria: To zmiana stawek zaszeregowania a nie wynagrodzeń"
  ==================================================
  Znaczy się nie goowno tylko nasrane?

 • wunderwaffen

  Oceniono 66 razy 62

  DOJNA ZMIANA
  Trzoda chlewna dorwała się do koryta i bez umiaru rozdaje swoim przydupasom publiczne pieniądze!!!

 • wielewiem

  Oceniono 49 razy 47

  To teraz czekamy na strajk pielęgniarek, lekarzy, policji, straży, górników i tak w koło Macieju :P

 • sceptyk2009

  Oceniono 40 razy 40

  ...miał rację J.Brudziński mówiąc,że rządzą
  KOMUNIŚCI I ZŁODZIJE

 • Oceniono 42 razy 40

  Nawołuję emerytów i rencistów do marszu ba urząd rady ministrów. My żadamy podwyżki w wysokości 15 % naszych uposażen a nie ochłopy w wysokości 3 zł jeśli rząd przyznał sobie zapomogi comiesięczne w wysokości od 100 do 150 %

 • najgorszy.sort.polakow

  Oceniono 30 razy 28

  Z foty wyziera spasiona, nalana i nieco jakby tępa twarz. Brrr,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX