Polityk SLD wyznaje: Mam glejaka. "Oby mój post dał rządzącym do myślenia"

• Tomasz Kalita z SLD ujawnił na Facebooku, że ma wielopostaciowego glejaka• Polityk napisał, że mógłby mu pomóc nielegalny w Polsce olej z marihuany• "Oby mój post dał rządzącym do myślenia" - dodał Kalita

Tomasz Kalita, były rzecznik SLD, przyznał na Facebooku, że walczy z ciężką chorobą. "Od kiedy wiem, że mam wielopostaciowego glejaka życie całkowicie się zmieniło. Doceniam je, jak nigdy wcześniej" - napisał.

Polityk zauważył, że "ponoć pomaga olej z marihuany". Medyczna marihuana wciąż nie jest jednak w Polsce legalna. "To straszne, że aby zrobić w mojej sytuacji wszystko, co możliwe, musiałbym łamać prawo. Oby mój post dał rządzącym do myślenia" - dodał.

Glejak wielopostaciowy to złośliwy nowotwór mózgu. Przeciętny czas życia chorego od diagnozy wynosi 7-11 miesięcy. Leczenie skupia się głównie na przedłużeniu i poprawie jakości życia pacjenta.

Wciąż trwają badania naukowe dotyczące zastosowania oleju z konopii do łagodzenia bólu, także nowotworowego, oraz objawów epilepsji i chorób neurodegeneracyjnych czy psychicznych. Nie ma jednak na razie dowodów, że olej mógłby leczyć samą chorobę nowotworową.

Więcej o: