Spójrz w niebo! Dziś noc spadających gwiazd, jakiej nie było od 12 lat

Perseidy już dziś! W nocy z 12 na 13 sierpnia z nieba spadnie deszcz meteorów. Sprawdźcie, gdzie i kiedy najlepiej je oglądać.

"Spadające gwiazdy" to okruchy skalne z kosmosu, spalające się po wejściu w atmosferę. Co roku orbita Perseidów - jednego z najbardziej znanych rojów meteorów - przecina orbitę Ziemi. Dzieje się to właśnie na przełomie lipca i sierpnia. Chcecie zobaczyć deszcz meteorów? To bardzo proste. Dziś w nocy spójrzcie w niebo. Macie szansę dojrzeć nawet kilkaset "spadających gwiazd" na godzinę.

To będzie wyjątkowy spektakl meteorów

Tegoroczny kosmiczny spektakl jest naprawdę wyjątkowy – tak duży deszcz meteorów zdarza się raz na 12 lat. A wszystko dzięki Jowiszowi. Planeta ta, przechodząc w pobliżu chmury po komecie, popycha lekko część pyłu w okolice Ziemi. I właśnie dlatego możemy podziwiać spadające gwiazdy.

Niebo można zacząć oglądać już dziś w nocy, kiedy to ma spadać nawet 200 meteorów na godzinę! Nastawcie więc budziki i podziwiajcie ten piękny deszcz!

Spadające gwiazdy Perseidy najlepiej oglądać w ciemności

Perseidy najlepiej oglądać tam, gdzie obserwacji nieba nie zakłóca miejskie oświetlenie. Dzięki serwisowi www.lightpollutionmap.info można znaleźć najdogodniejszy punkt w swojej okolicy - im ciemniejszy kolor mapy, tym lepiej będzie widać gwiazdy.

mapamapa http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0TFFFFTT

Mieszkacie na wsi? Super! Będziecie widzieć meteory bardzo wyraźnie. Nie masz jak ruszyć się z miasta? Pojedźcie tam, gdzie jest mniej świateł metropolii. Już kilkanaście kilometrów zrobi dużą różnicę.

Jest jednak dobra wiadomość dla tych, którzy nie mogą wybrać się nawet na taką wycieczkę: najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne Perseidy będą widoczne nawet w centrum Warszawy. Dobrze jest zabrać ze sobą koc albo leżak i wygodnie patrzeć z niego na niebo.

Gdzie na wspólne oglądanie spadających gwiazd?

Z roku na rok coraz więcej ludzi wspólnie obserwuje niebo. Można przyłączyć się do grupy na Facebooku albo wybrać się do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. W ubiegłym roku zrobiło tak prawie 10 tysięcy osób. W tym roku, w wydarzeniu zaplanowanym na noc z 12 na 13 sierpnia zamierza wziąć udział ok. 5 tys. osób, a zainteresowanych jest ok. 15 tys.

 

Pomyśl życzenie!

Ale bez względu na to, gdzie chcecie oglądać meteory, pamiętajcie o jednym: widząc spadającą gwiazdę, koniecznie pomyślcie życzenie! Nawet, jeżeli dobrze wiecie, że spadające gwiazdy są w rzeczywistości zaledwie drobinkami pyłu - niewiele większymi od ziarenek piachu. Okruchy wpadające w ziemską atmosferę rozgrzewają się na skutek tarcia i ulegają spaleniu. Ślad tego obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk. Gdy takich błysków jest więcej - niebo wygląda po prostu przepięknie. Podziwiajcie je!

 

Więcej o: