"Będę miał sprawę za Ubera". Urzędnicy zaczęli zastawiać pułapki na kierowców

• Kierowca Ubera dostał wezwanie do krakowskiego ratusza• Mężczyzna ma złożyć wyjaśnienia dot. swojej działalności• Urząd Miasta w Krakowie: Ponad 60 podobnych spraw w tym roku

- Dostałem wezwanie z urzędu miasta. Jestem podejrzany o wykonanie przewozu bez licencji - napisał na Wykopie jeden z kierowców Ubera. Jako dowód załączył skan pisma - urzędnicy żądają, by wyjaśnił, dlaczego przewozi pasażerów bez wymaganej licencji.

Kurs można zamówić za pomocą aplikacji Uber. Krakowski magistrat zarzuca kierowcom, że obchodzą przepisy. W przeciwieństwie do tradycyjnych taksówkarzy, nie mają licencji, nie korzystają z kas fiskalnych i taksometrów, nie wszyscy mają też zarejestrowaną działalność gospodarczą. Firma Uber zapewnia, że działa w Polsce legalnie.

Użytkownik portalu Wykop twierdzi, że na infolinii Ubera kazano mu "zwlekać z odbieraniem awizo, odmawiać wyjaśnień, a sprawa zakończy się mandatem w przedziale 500-8000 zł".

Urzędnik jedzie Uberem

Krakowski ratusz potwierdza autentyczność pisma i zaznacza, że przygląda się działalności nie tylko kierowców Ubera, ale także innych osób zajmujących się transportem w mieście.

Urzędnicy w ramach czynności sprawdzających zamówili w tym roku 66 przewozów Uberem. Korzystali z nich anonimowo, podając się za klientów.

Pięć kursów zakończyło się kontrolami inspektorów transportu drogowego, którzy nałożyli na każdego z kierowców kary administracyjne w wysokości 16 tys. zł (8 tys. zł za brak licencji i 8 tys. zł za „wykonywanie przewozu samochodem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego”).

W pozostałych 61 przypadkach toczą się postępowania wyjaśniające. Kierowcom za brak licencji i niezarejestrowaną działalność gospodarczą teoretycznie grożą kary ograniczenia wolności lub grzywny do 5 tys. zł.  Zanim urzędnicy złożą wniosek o ukaranie kierowcy w sądzie, proszą go o złożenie wyjaśnień w wydziale ewidencji. Spotkanie trwa dosłownie kilkadziesiąt sekund: kierowcy Ubera konsekwentnie odmawiają składania wyjaśnień.

- W tym tygodniu zostanie złożonych 11 wniosków o ukaranie kierowców za brak wymaganej licencji, a w 4 przypadkach dodatkowo za brak wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej - informuje Wiesław Szanduła z Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Szanduła przyznaje, że jest wdzięczny autorowi wpisu z Wykop.pl, bo, jak twierdzi, może to zniechęcić innych kierowców do zarabiania przy pomocy Ubera. W ubiegłym roku w krakowskim sądzie zapadł już jeden wyrok - 500 zł grzywny. Mogą więc posypać się kolejne.

Uber: Nie pozostawiamy kierowców samym sobie

- Działamy w Polsce w zupełności legalnie - zaznacza Ilona Grzywińska, rzecznik prasowy firmy. - Są miasta w Polsce, które uważają Ubera za pozytywne zjawisko dla ich mieszkańców, np. Wrocław. Nie ma prawomocnej decyzji w żadnej sprawie w Wielkopolsce - dodaje.

Uber stoi też na stanowisku, że obecnie funkcjonujące przepisy nie nadążają za pojawiającymi się potrzebami i usługami. - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Europejska wskazują na konieczność dostosowania regulacji prawnych do powszechnie wyrażanych oczekiwań konsumentów - mówi Grzywińska.

Przekonuje, że krakowscy urzędnicy dokonywali w świetle prawa kontroli (krakowski ratusz zaznacza, że to nie "kontrole", a "czynności sprawdzające") i to niezgodnie z przepisami.- Kontrolujący nie okazał legitymacji i nie poinformował o przeprowadzeniu kontroli. Będziemy zachęcać kierowców do wniesienia skargi na działania konkretnych urzędników - mówi Grzywińska.

Nie jest w stanie zidentyfikować konkretnej sprawy przedstawionej przez autora wpisu - zaznacza, że Uber nie posiada infolinii i nie udziela porad prawnych. Twierdzi za to, że kierowcy Ubera w przypadku problemów i pytań mogą liczyć na e-mailowe lub telefoniczne wsparcie zespołu obsługi klienta. Jeśli jest taka potrzeba - mają także do dyspozycji prawnika, od którego mogą otrzymać poradę.

Przedstawicielka Ubera nie chce jednak odpowiedzieć wprost na pytanie, czy kierowcy mogą liczyć na pokrycie ewentualnych kar i grzywien. Powtarza tylko, że każdy otrzyma od firmy pełne wsparcie.

Zobacz także: Na taką taksówkę mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi. Na pewno jest najszybsza i...

Więcej o: