"Jest takie miasto, które co roku zatrzymuje się na minutę". Oglądaj transmisję z godziny "W"

Co roku 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17:00, Warszawa staje w miejscu. Zobacz w naszej transmisji, jak w tym roku miasto upamiętniło rocznicę wybuchu powstania.

Powstanie Warszawskie wybuchło pierwszego sierpnia  o godzinie 17:00 - tej dacie nadano kryptonim Godzina "W". Co roku pierwszego sierpnia uruchamiane są syreny alarmowe, a Warszawa zatrzymuje się w miejscu, by upamiętnić ten moment. Z centrum miasta ten moment transmitowali też inni. Tak miasto wyglądało z góry:

Z kolei w tej transmisji można zobaczyć uroczystości w Muzeum Powstania.

Kilka lat temu powstał wzruszający, 1,5-minutowy film, informujący w języku angielskim o tym zwyczaju. "Jest takie miasto, które co roku zatrzymuje się na minutę" - przekazywano w filmie.

 

63 dni powstania 

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod brutalnej niemieckiej okupacji.

1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku.

Powstanie, planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.