"Cztery minuty wystarczyły, aby zalać auta po sam dach". Zabrze podtopione, ulewy idą dalej

• IMGW wydało ostrzeżenia II lub I stopnia dla całej Polski• Dotyczą one gwałtownych burz z gradem i intensywnych opadów• Trudna sytuacja jest m.in. w Zabrzu, gdzie zalane są ulice

"Cztery minuty wystarczyły, aby zalać auta po sam dach" - relacjonował w rozmowie z Kontaktem24 Michał. Na filmie z ulicy Piłsudskiego w Zabrzu widać zatopione auto i mężczyznę, któremu woda sięga do pasa.

 

Mieszkańcy publikują zdjęcia i filmy z podtopień. "Dziennik Zachodni" informuje o zalanych m.in.: ul. Wolności, ul. Piłsudskiego, złamanych drzewach na Zandce, podtopieniach na os. Janek i ul. De Gaulle'a i 1 Maja.

 

Ludzie dzielą się też zdjęciami z innych miast.

Zalane są ulice i podwórka w Gliwicach.

Gwałtowne burze i intensywne opady deszczu rozpoczęły się tuż po godz. 12, głównie na południowej części kraju. Front przesunął się teraz w kierunku wschodniej Polski.

Sytuacja burzowaSytuacja burzowa pl.blitzortung.org

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed ulewami i burzami. Obejmują one prawie całą Polskę, oprócz województwa zachodniopomorskiego. W całym kraju będzie obficie padać. Najsilniejszych nawałnic można się spodziewać na Dolnym Śląsku, w woj. opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim. Wody mogą przekroczyć stany ostrzegawcze w woj. dolnośląskim, śląskim, świętokrzyskim i małopolskim.

Jak zachować się w czasie burzy?

Straż pożarna radzi, by nawałnicę najlepiej przeczekaj w budynku. Trzymaj się z dala od otwartych okien, drzwi, kominków, pieców, umywalek i urządzeń podłączonych do prądu. Jeśli jedziesz autem, nie wychodź z niego. Jeżeli jesteś na dworze, unikaj wysokich miejsc i otwartych przestrzeni - wykorzystaj zagłębienie terenu, by w nim kucnąć. Nie kładź się na ziemi! Nie szukaj schronienia pod wiatami przystankowymi, nie podchodź też do obiektów metalowych, np. siatek, słupów.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca wtedy ostrożność, a także śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Więcej o: