Stanowczy apel powstańca '44 przed obchodami rocznicy. Nie życzy sobie tego marszu

• "Krystyna Królikiewicz prosi neofaszystów, by nie czcili PW marszem"
• Apel o takiej treści zamieścił syn 95-letniej podporucznik z powstania
• "Mama i jej przyjaciele walczyli przeciw faszyzmowi" - uzupełnia

 "Moja mama, lat 95, powstaniec warszawski, podporucznik Krystyna Królikiewicz prosi dziewczęta i chłopców z organizacji neofaszystowskich, by nie czcili Powstania Warszawskiego marszem" - taką "prośbę do neofaszystów" umieścił syn uczestniczącej w powstaniu Królikiewicz, Cezary Harasimowicz. Wcześniej na profilu pojawił się apel do Macierewicza, by ten "nie mieszał polityki do obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego".

Dowiedz się więcej:

Czym było Powstanie Warszawskie?

Powstanie Warszawskie było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r., trwało do 2 października. W jego trakcie zginęło bądź zaginęło do 16 tys. polskich żołnierzy, rannych zostało 20 tys., do niewoli dostało się 15 tys. Niemcy dopuścili się licznych zbrodni wojennych, wymordowali 150-200 tys. ludności cywilnej miasta, doszczętnie zniszczyli również lewobrzeżną Warszawę.  Ze względu na tragiczne skutki, olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje przedmiotem nieustającego sporu.

Czym jest "apel smoleński"?

To przywołanie ofiar tragedii smoleńskiej w każdym apelu pamięci z udziałem kompanii honorowej. Apel pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń - w jego treści wspominane są osoby związane z wydarzeniem historycznym, które poległy w boju. Minister obrony chce, by apel smoleński był odczytany również podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Więcej o:
Komentarze (190)
Stanowczy apel powstańca '44 przed obchodami rocznicy. Nie życzy sobie tego marszu
Zaloguj się
 • wnuczek_akowca

  Oceniono 113 razy 89

  Obchody 60 rocznicy Powstania Warszawskiego objął swoim patronatem Lech Kaczyński, ówczesny prezydent Warszawy. Jedną z ważnych postaci tych obchodów była...Jadwiga Kaczyńska, przedstawiana jako bohaterska powstańcza sanitariuszka. Sęk w tym że Jadwiga Kaczyńska przebywała w Starachowicach w czasie gdy wybuchło i trwało Powstanie. I tak oto człowiek, który rozpoczął zakłamywanie historii o Powstaniu, został dołączony do apelu powstańców.
  Chyba lubimy żyć w zakłamanej rzeczywistości...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 96 razy 64

  brunatni na pewno przejma się

  pierwsi by powstańców zatłukli kijami bejsbolowymi i to bez namowy hitlerowców

 • van_norden

  Oceniono 81 razy 53

  IPN już szuka haków na Panią Krystynę

 • tilow3

  Oceniono 84 razy 46

  Pisowcy i polscy faszyści! Zrozumcie w końcu, że NIGDY nie staniecie się bohaterami Wolnej Polski! Nikt i nigdy nie uzna was za ojców wyzwolenia spod okupacji sowieckiej. Byliście i jesteście karłami przemian a to, że teraz gdy macie pełną władzę, uzurpujecie sobie prawo do tego, by was czcić, to niegodne i bardzo żenujące postępowanie! Śmierć prezydenta w katastrofie lotniczej, nie ma najmniejszego wpływu na bohaterstwo, którym próbujecie szczycić. Zwykły wypadek nie czyni z człowieka kogoś wyjątkowego, nawet jeśli to smierc na ziemi rosyjskiej. Podłością jest równanie tego, czego dokonali wspaniali Powstańcy Warszawscy, z waszym przeobrażaniem Polski w IV RP, kraju wzorowanego na białoruskiej demokracji. Nie o to walczyli Żołnierze AK, nie o Polskę nienawiści i podłości. Dlatego odczepcie się raz na zawsze od bohaterów RP!

 • div00

  Oceniono 72 razy 42

  Nie mówcie mi że faktycznie neofaszyści, ten cały ONR będzie brał udział w obchodach PW.

  Hitler śmieje się w grobie!!!

 • white_lake

  Oceniono 43 razy 35

  brawo, należy się wreszcie zacząć bronić, onie nie mają żadnego prawa do tych symboli,
  to tylko prawo tępej siły
  należy wyśmiewać tych żałosnych "patriotów" w koszulkach ze śladami krwi, którym się chyba ciągle wydaje, że walczą, tylko z czym, z "komuną" pewnie, czyli z KOD, zresztą kto ich tam wie, czy oni w ogóle jakąś zborną myśl mają w swoich pustych baniakach

 • Anna Gerlich

  Oceniono 44 razy 14

  POLSCY PISOWSCY OKUPANCI ZOSTWCIE POWSTANCOW W. SPOKOJU IM SIE NALEZY SPOKOJ W TAK UROCZYSTYM DNIU..NIE MIESZAJCIE LOSOW POWSTANCOW Z LODAMI LUDZI PODPITYCH KTORZY ZGINELI W ZWYKLEJ KATASTROFIE LOTNICZEJ I ZA ZYCIA NIE WYKAZALI SIE PRAWIE NICZYM

 • Maria Koperska

  Oceniono 39 razy 13

  "To przywołanie ofiar tragedii smoleńskiej w każdym apelu pamięci z udziałem kompanii honorowej. Apel pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń - w jego treści wspominane są osoby związane z wydarzeniem historycznym, które poległy w boju. "
  Przepraszam, w jakim BOJU POLEGŁY ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem?
  Prawidłowa odpowiedź: W BOJU Z BRZOZĄ. I za to należy się wymienianie na każdej uroczystości państwowej? Ktoś to jest bardzo popieprzony.

 • Artur G

  Oceniono 14 razy 12

  Jest mi niezwykle przykro...nikt nigdy nie zmuszal mnie aby nadzwyczaj swietowac, aby jakos w wyjatkowy sposób czcic 01/08. Zadnego wkladania na sile tresci. I co? Samo weszlo. Moze mleko matki, ktore saczylem bylo inne niz czesci naszych rodakow? Moze zepsute skoro staje po stronie tych, ktorzy chca ta date zostawic wylacznie powstancom? Moze to szacunek do Kolumbow rocznika 44... Nie wiem...ale prosze innych ...opamietajcie sie. Zostawcie ten dzien prawdziwym bohaterom, ktorzy dali temu dowod a nie o tym zapewniali.
  Artur

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX