Mocne słowa Franciszka do polskich biskupów: ksiądz wyciąga cennik? To barbarzyństwo

• "Jak ludzie proszą o ślub, a ksiądz wyciąga cennik, jest to barbarzyństwo"• Tak papież odpowiedział na pytanie jednego z biskupów o życie parafii• "Tego nie można nazwać duszpasterstwem" - dodał stanowczo papież

Papież Franciszek, przebywający w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży, spotkał się z polskimi biskupami. Jak relacjonuje dla "Super Expressu" bp Tadeusz Pieronek w trakcie "familijnej" rozmowy "o polityce ani mru-mru". Ale to wcale nie oznacza, że mocne słowa nie padły. Na pytanie jednego z księży dotyczące życia parafii papież zareagował stanowczo. - Nie ma miejsca na wymówki, że ksiądz nie może czegoś zrobić. Jeżeli przyjdą młodzi ludzie i proszą o udzielenie ślubu, a ksiądz wyciąga cennik, to jest to barbarzyństwo. Tego nie można nazwać duszpasterstwem - stwierdził Franciszek. Jak mówi bp Pieronek, papież dodał, że "parafie muszą funkcjonować na innych zasadach, a nie na tych, które są teraz".

Dowiedz się więcej:

Co to są Światowe Dni Młodzieży?

To spotkania młodych katolików. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, w formie festiwalu religijnego. Ich pomysłodawcą był Jan Paweł II. Pierwsze odbyły się w 1985 roku w Rzymie i zgromadziły około 300 tysięcy osób. Ostatnie – w 2013 roku w Rio de Janeiro, gdzie zgromadziło się 3,7 mln osób. ŚDM w Polsce potrwają od 26 do 31 lipca.

Ile kosztuje organizacja ŚDM w Polsce?

Nie wiadomo. To będzie zależało od tego, ilu pielgrzymów przyjedzie do Polski. Bo to uczestnicy Dni wykupując "pakiet pielgrzyma" finansują częściowo koszt imprezy. Według wstępnych szacunków, Światowe Dni w Polsce mogą kosztować 200-250 mln złotych. Dla porównania: ŚDM w Madrycie w 2011 roku kosztowały 50 mln euro.

Więcej o: