Awaryjne hamowanie pociągu z pielgrzymami. 10 osób lekko rannych

• W Węgrzcach Wielkich koło Wieliczki awaryjnie hamował pociąg• Przewoził około tysiąca osób, sytuacja miała miejsce w około północy• Co najmniej dziesięć osób zostało rannych, większość lekko

Pociąg relacji pociąg relacji Oświęcim-Tarnów, z pielgrzymami jadącymi na Światowe Dni Młodzieży, musiał awaryjnie hamować w Węgrzcach Wielkich koło Wieliczki. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do tej sytuacji doprowadziło nagłe zasłabnięcie jednego z podróżujących. Kiedy współpasażerowie zobaczyli osuwającego się na podłogę pielgrzyma, postanowili skorzystać z awaryjnego hamulca. Wtedy część osób straciła równowagę i odniosła lekkie obrażenia. Na miejscu pracowali lekarze z 13 karetek pogotowia, a także lądowały dwa helikoptery LPR. Pomocy medycznej udzielono 20 osobom.

Dowiedz się więcej:

Co to są Światowe Dni Młodzieży?

To spotkania młodych katolików. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, w formie festiwalu religijnego. Ich pomysłodawcą był Jan Paweł II. Pierwsze odbyły się w 1985 roku w Rzymie i zgromadziły około 300 tysięcy osób. Ostatnie – w 2013 roku w Rio de Janeiro, gdzie zgromadziło się 3,7 mln osób. ŚDM w Polsce potrwają od 26 do 31 lipca.

Kto organizuje Światowe Dni Młodzieży?

Organizatorem ŚDM jest archidiecezja krakowska. Sejm RP uznał, że strona kościelna nie powinna odpowiadać za zabezpieczenie całego wydarzenia i należy tę odpowiedzialność podzielić pomiędzy organizatorów i wojewodę. Dodał też zapisy dotyczące transportu lotniczego papieża Franciszka do Rzymu. Koszty tego transportu są pokrywane ze środków budżetu państwa, z części będących w dyspozycji kancelarii prezydenta, Sejmu, Senatu i premiera.

ŚDM - program wizyty papieża Franciszka 27 lipca

Papież wyląduje na lotnisku Balice pod Krakowem 27 lipca około godz. 16. Następnie na Wawelu spotka się z prezydentem RP, władzami państwowymi i biskupami. Tego samego dnia wieczorem pojawi się w Oknie Papieskim przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie.

Więcej o: