Uwaga, upał i gwałtowne burze, padać będzie w całej Polsce. "Pomarańczowe" ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii ostrzega przed silnymi burzami z gradem i upałami Siedem województw zostało objętych ostrzeżeniami II stopnia IMGW Na południu może spaść do 60 mm deszczu, porywisty wiatr do 70 km/h

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej znowu wydał ostrzeżenia pogodowe. W siedmiu województwach - lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim - obowiązuje ostrzeżenie II stopnia. Dotyczy ono burz z gradem i wysokiej temperatury powietrza. Dla centralnej i zachodniej Polski wydano z kolei ostrzeżenia I stopnia, w woj. mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Z danych, które podaje IMGW, termometry mogą wskazać do 32 st. Celsjusza, może spaść nawet do 60 mm deszczu, a porywisty wiatr ma osiągnąć prędkość do 70 km/h.

Dowiedz się więcej:

Jak należy się zachowywać w upalne dni?

W miarę możliwości należy szukać zacienionych miejsc, pamiętać o nakryciu głowy, ciemnych okularach i piciu dużych ilości wody. Nie można zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie, bo może się to skończyć tragicznie. Warto śledzić też ostrzeżenia pogodowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz informacje w mediach.

Jak zachować się w czasie burzy?

Straż pożarna radzi, by nawałnicę najlepiej przeczekaj w budynku. Trzymaj się z dala od otwartych okien, drzwi, kominków, pieców, umywalek i urządzeń podłączonych do prądu. Jeśli jedziesz autem, nie wychodź z niego. Jeżeli jesteś na dworze, unikaj wysokich miejsc i otwartych przestrzeni - wykorzystaj zagłębienie terenu, by w nim kucnąć. Nie kładź się na ziemi! Nie szukaj schronienia pod wiatami przystankowymi, nie podchodź też do obiektów metalowych, np. siatek, słupów.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca wtedy ostrożność, a także śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Więcej o: