Pamiętasz burze sprzed miesiąca? Teraz może być nawet gorzej. Ostrzeżenia dla prawie całej Polski

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne Gwałtowne burze i ulewy spodziewane są na terenie niemal całego kraju Dla 5 województw wydano ostrzeżenia II stopnia, dla 9 - I stopnia

Dziś w niemal wszystkich województwach spodziewane są gwałtowne burze, mocno wiejący wiatr i ulewy. Ostrzeżeń nie wydano jedynie dla woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Najbardziej zagrożone sytuacją pogodową są woj.: śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie, gdzie IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia, oznaczające niebezpieczne zjawiska meteorologicznych powodujące duże straty materialne i zagrożenie życia. Pozostałe woj. objęto ostrzeżeniem I stopnia. 

Dowiedz się więcej:

Jak zachować się w czasie burzy?

Straż pożarna radzi, by nawałnicę najlepiej przeczekaj w budynku. Trzymaj się z dala od otwartych okien, drzwi, kominków, pieców, umywalek i urządzeń podłączonych do prądu. Jeśli jedziesz autem, nie wychodź z niego. Jeżeli jesteś na dworze, unikaj wysokich miejsc i otwartych przestrzeni - wykorzystaj zagłębienie terenu, by w nim kucnąć. Nie kładź się na ziemi! Nie szukaj schronienia pod wiatami przystankowymi, nie podchodź też do obiektów metalowych, np. siatek, słupów.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca wtedy ostrożność, a także śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Więcej o: