Tego Kempa się nie spodziewała. Jest oficjalne pismo ws. paktu Polski z... Janem Pawłem II. I to jakie

• "Mamy zawarty pakt z Janem Pawłem II" - powiedziała Beata Kempa• Tak szefowa KPRM odpowiedziała na pytanie o bezpieczeństwo ŚDM• Członek partii Razem wysłał do KPRM oficjalne zapytanie w tej sprawie

- Powiem jasno i odważnie: mamy zawarty pakt z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który od początku patronuje temu wielkiemu świętu młodych ludzi - tak szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa mówiła o bezpieczeństwie podczas Światowych Dni Młodzieży.

W TVN24 odpowiadała na pytania o możliwe zagrożenia dla pielgrzymów na ŚDM. - I służby, i Jan Paweł II (dają gwarancję bezpieczeństwa -

red.) - stwierdziła.

O ten "pakt" postanowił zapytać szefową Kancelarii Paweł Dembowski z partii Razem. Wysłał w tej sprawie wniosek o udostępnienie informacji publicznej (organy władzy i osoby pełniące funkcje publiczne mają obowiązek odpowiedzieć na pytania dotyczące ich działalności). Dembowski zamieścił zdjęcie pisma na swoim profilu na Facebooku.

W oficjalnym piśmie do KPRM działacz Razem pyta o "treść

paktu, zawartego między RP a Janem Pawłem II" oraz "tryb jego ratyfikacji przez władze RP". Jak dowiedzieliśmy się od Dembowskiego, wniosek został już wysłany. 

Zapytaliśmy też, czy liczy, że Kancelaria odpisze.

- Teoretycznie muszą. Ale w praktyce, kto im zabroni zignorować - Trybunał Konstytucyjny? - skomentował Dembowski.

Tymczasem jedna z osób komentujących wpis na Facebooku zauważa, że Beata Kempa niekoniecznie musi odpowiedzieć na te pytania, gdyż w programie mogła wypowiadać się nie jako funkcjonariusz publiczny w imieniu rządu, a na przykład w imieniu osób wierzących.

Beata Kempa: Jesteśmy gotowi na ŚDM. Mamy zawarty pakt z Janem Pawłem II: