Dwa autokary z pielgrzymami ŚDM zderzyły się ze sobą w Krakowie. Cztery osoby zostały ranne

• W Krakowie zderzyły się dwa autokary. Do wypadku doszło na ul. Opolskiej• Pojazdami jechało łącznie około 90 osób. To pielgrzymi z Włoch i Francji• W wyniku zderzenia autokarów lekko ranne zostały cztery osoby

Jak informuje krakowski oddział "Gazety Wyborczej", do wypadku autokarów z około 90 pielgrzymami doszło na wysokości skrzyżowania ul. Opolskiej z Mehoffera. Do wypadku doszło wczoraj około godz. 22. Jeden z autokarów, wiozący pielgrzymów z Francji, chcąc uniknąć stłuczki z samochodem osobowym, gwałtownie zmienił pas. Wtedy na jego tył najechał drugi autokar, przewożący pielgrzymów z Francji. W wyniku zderzenia autokarów cztery osoby zostały lekko ranne - podaje "Gazeta Wyborcza".

Dowiedz się więcej:

Co to są Światowe Dni Młodzieży?

To spotkania młodych katolików. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, w formie festiwalu religijnego. Ich pomysłodawcą był Jan Paweł II. Pierwsze odbyły się w 1985 roku w Rzymie i zgromadziły około 300 tysięcy osób. Ostatnie – w 2013 roku w Rio de Janeiro, gdzie zgromadziło się 3,7 mln osób. ŚDM w Polsce potrwają od 26 do 31 lipca.

Kto organizuje Światowe Dni Młodzieży?

Organizatorem ŚDM jest archidiecezja krakowska. Sejm RP uznał, że strona kościelna nie powinna odpowiadać za zabezpieczenie całego wydarzenia i należy tę odpowiedzialność podzielić pomiędzy organizatorów i wojewodę. Dodał też zapisy dotyczące transportu lotniczego papieża Franciszka do Rzymu. Koszty tego transportu są pokrywane ze środków budżetu państwa, z części będących w dyspozycji kancelarii prezydenta, sejmu, senatu i premiera.

Ile osób przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży w Polsce?

25 kwietnia na liście uczestników zarejestrowało się 570 tys. pielgrzymów ze 185 krajów, w tym 170 tysięcy z Polski. Ponad 190 tys.pielgrzymów przeszło już do kolejnej fazy, gdzie wybierają typ pakietu pielgrzyma, a co za tym idzie świadczenia, z jakich chcieliby skorzystać podczas pobytu w Krakowie: zakwaterowanie, wyżywienie, itd.