"La Stampa": Mocne przesłanie z Watykanu przed ŚDM. Jest o Polsce i lęku przed uchodźcami

Komunikat Watykanu przed Światowymi Dniami Młodzieży nie pozostawia wątpliwości: papież Franciszek dobrze wie o ksenofobicznych nastrojach w Polsce. I - jak pisze opiniotwórczy włoski dziennik - zapewne nie przejdzie nad tym do porządku dziennego.

Tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży Watykan wydał komunikat prasowy. Jak zaznacza włoska opiniotwórcza gazeta "La Stampa", jest on wydany przez Stolicę Apostolską, ale zawiera doniesienia rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, Pawła Rytela-Andrianika.

Niechlubna rola polityków

"La Stampa" obszernie omawia watykański komunikat. Cytuje polskiego księdza, który mówi, że imigracja to dla Polaków zjawisko nowe, a brak publicznej debaty, skomplikowane procedury migracyjne, niewystarczające zaangażowanie rządu i organizacji pozarządowych, a także brak edukacji na temat różnorodności etnicznej, kulturowej czy religijnej, nie pomagają w zmniejszeniu lęku przed obcymi. 

"La Stampa" przywołuje też wypowiedź, że lęk przed muzułmanami, "w pewien sposób zrozumiały po atakach terrorystycznych", jest "sztucznie podsycany" przez część polityków. Tych słów nie ma w nocie prasowej, opublikowanej na stronach Watykanu, ale zaznaczono tam, że to tylko skrót z raportu polskiego duchownego.

Rasizm w polskich miastach

Rzecznik Episkopatu - pisze dalej gazeta - informuje też o rasistowskich incydentach w polskich miastach: w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Zgorzelcu, o prześladowaniu studentów, którzy przyjechali do polski w ramach programu Erasmus. Czytelnik dowie się też o nacjonalistycznych grupach, które są silne w Warszawie czy Wrocławiu.

Są też pozytywne przykłady

Z drugiej strony wspomina zjawiska dobre - jak akcje charytatywne polskich katolików, ich pomoc dla Sudanu, Nigerii, Syrii czy Iraku i zaznacza, że polski kościół niesie pomoc nie tylko katolikom, lecz także uchodźcom innych wyznań. "La Stampa" pisze, że polscy biskupi, podobnie jak papież Franciszek, wzywali do pomocy uchodźcom.

Co Franciszek szykuje na ŚDM?

Gazeta zdradza, że ojciec święty zapewne nawiąże do kwestii uchodźców podczas wizyty na Światowych Dniach Młodzieży. W czasie czuwania 30 lipca w Krakowie ma wystąpić Syryjka.

"La Stampa" zaznacza, że między Franciszkiem a polskim Kościołem są różnice. Przywołuje przykład komunii dla osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach. Taką możliwość dopuszcza nowy papież, podczas gdy część polskich hierarchów kościelnych jest wierna stanowisku Jana Pawła II, który był takiej zmianie przeciwny.

Celna uwaga Zandberga

Informacje z Watykanu skomentował Adrian Zandberg z partii Razem. Zwrócił uwagę na ważną rolę polskiego episkopatu. - Do tego, że zdaniem polskiej prawicy papież Franciszek jest lewakiem i tajnym członkiem partii Razem, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Tym razem prawica będzie miała większy kłopot: stanowisko podpisał rzecznik polskiego episkopatu - napisał na swoim Facebooku.

Rzecznik precyzuje

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że raport nie jest oficjalnym stanowiskiem Watykanu czy KEP, ale zbiorem informacji dotyczących sytuacji w Polsce na podstawie doniesień medialnych i że włoskie media, źle zrozumiały go jako upomnienie Watykanu.  

ZOBACZ TEŻ: "Jako chrześcijanin zgadzam się z papieżem. Ale imigrantom trzeba pomagać poza UE" 

 

Więcej o: