Oszuści z Krakowa mają nową metodę. Wykorzystują naiwność pielgrzymów z ŚDM

• W Krakowie pojawili się oszuści w koszulkach z logo Światowych Dni Młodzieży• Namawiają do wpłacenia pieniędzy i rozdają koszulki z wizerunkiem papieża• Organizatorzy ŚDM: "Komitet Organizacyjny nie prowadzi żadnych zbiórek"

Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży ostrzegają przed oszustami grasującymi po ulicach Krakowa. "Otrzymujemy od was mnóstwo wiadomości o tym, że w różnych częściach Krakowa spotykacie ludzi w koszulkach z logo ŚDM, zbierających pieniądze do puszek i rozdających naklejki z wizerunkiem Papieża Franciszka" - taka informacja ukazała się dziś na profilu ŚDM. Organizatorzy wyjaśniają, że nie prowadzą żadnych zbiórek. "Wszystkie takie akcje w Krakowie lub innych miastach to oszustwo! Prosimy przekazujcie tę informację dalej, by jak najmniej osób padło ofiarą naciągaczy!" - czytamy.

ŚDMŚDM Facebook.com/Światowe Dni Młodzieży

Dowiedz się więcej:

Co to są Światowe Dni Młodzieży?

To spotkania młodych katolików. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, w formie festiwalu religijnego. Ich pomysłodawcą był Jan Paweł II. Pierwsze odbyły się w 1985 roku w Rzymie i zgromadziły około 300 tysięcy osób. Ostatnie – w 2013 roku w Rio de Janeiro, gdzie zgromadziło się 3,7 mln osób. ŚDM w Polsce potrwają od 26 do 31 lipca.

Kto organizuje Światowe Dni Młodzieży?

Organizatorem ŚDM jest archidiecezja krakowska. Sejm RP uznał, że strona kościelna nie powinna odpowiadać za zabezpieczenie całego wydarzenia i należy tę odpowiedzialność podzielić pomiędzy organizatorów i wojewodę. Dodał też zapisy dotyczące transportu lotniczego papieża Franciszka do Rzymu. Koszty tego transportu są pokrywane ze środków budżetu państwa, z części będących w dyspozycji kancelarii prezydenta, sejmu, senatu i premiera.

Więcej o: