Po ataku w Monachium MSWiA wydało komunikat o bezpieczeństwie w Polsce

• Po ataku w Monachium polskie MSWiA wydało komunikat • "Służby monitorują sytuację, obowiązuje stopień alarmowy" - podano• Środki bezpieczeństwa związane są ze Światowymi Dniami Młodzieży

W Polsce obowiązuje stopień alarmowy, czasowo przywrócono kontrole na granicach między państwami UE - przypomina Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Komunikat wydano w sobotę rano, po piątkowej strzelaninie w centrum handlowym w Monachium, w której zginęło 9 osób. Napastnik popełnił samobójstwo. Środki bezpieczeństwa, o których mowa w komunikacie, nie są jednak związane z atakiem w Niemczech - wprowadzono je ze względu na Światowe Dni Młodzieży.

Dowiedz się więcej:

Pełna treść komunikatu MSWiA

"Informujemy, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, na bieżąco monitorują sytuację w Polsce. Przypominamy, że od 4 lipca przywrócone zostały tymczasowe kontrole na polskich granicach w strefie Schengen. Wprowadzony został również pierwszy stopień alarmowy ALFA, podnoszący czujność służb w zakresie bezpieczeństwa, oraz stopień BRAVO dotyczący cyberprzestrzeni. 7,5 tys. funkcjonariuszy patroluje miejsca skupisk ludzi - dworce kolejowe, lotniska, centra handlowe. Zawieszony został także mały ruch graniczny na granicach z Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim." - napisano w informacji przesłanej do mediów.

Co wydarzyło się w Monachium?

Tuż po godz. 18 w centrum Monachium, w jednym z dużych centrów handlowych, doszło do strzelaniny. Napastnik, którego tożsamość nie jest jeszcze znana, oddał kilkadziesiąt strzałów z pistoletu maszynowego. Bawarskie MSW mówi o trzech ofiarach śmiertelnych. Media podają jednak, że zabitych może być więcej. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Co to są Światowe Dni Młodzieży?

To spotkania młodych katolików. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, w formie festiwalu religijnego. Pomysłodawcą Dni Młodzieży był Jan Paweł II. Pierwsze odbyły się w 1985 rok w Rzymie i zgromadziły około 300 tysięcy osób. Ostatnie – w 2013 roku w Rio de Janeiro, gdzie zgromadziło się 3,7 mln osób.

 

Więcej o: