Portal OKO.press dotarł do wewnętrznego pisma spółki PKP Intercity. Firma apeluje w nim do swoich pracowników, by zgłaszali się do pomocy przy obsłudze podróżnych w czasie Światowych Dni Młodzieży.
„Zadania realizowane będą w czasie wolnym i nie będą dodatkowo płatne. Z racji rangi wydarzenia i mając na względzie wspólny cel, jakim jest obsługa podróżnych w okresie ŚDM na najwyższym możliwym poziomie, liczymy na Państwa zaangażowanie” - pisze Ewa Boguszewska- Jaczewska, dyrektor ds. administracyjnych i pracowniczych PKP Intercity.
Co na to PKP? „Chęć wzięcia udziału w tak ważnym wydarzeniu, jakim są ŚDM, zgłaszają również wybrani pracownicy biurowi, na co dzień odpowiadający np. za ofertę, finanse czy analizy w naszej spółce. Stąd właśnie informacja o możliwości udziału chętnych pracowników biurowych/administracyjnych poprzez wsparcie informacyjne podróżnych, co umożliwi wzięcie udziału w tak znaczącym dla wielu osób wydarzeniu” - tłumaczy w rozmowie z OKO.press rzeczniczka przewoźnika.
Jak zapewnia, PKP „zabezpieczyło odpowiednie zasoby pracownicze” na czas ŚDM, a pracowników etatowych wspomogą także pracownicy tymczasowi.
Problem w tym, że zgodnie z prawem pracodawca nie może zlecać pracownikom wykonywania zadań w czasie wolnym i bez wynagrodzenia. Nie wiadomo też, co z ubezpieczeniem - czy będzie ono obowiązywało także wtedy, gdy pracownik ulegnie wypadkowi podczas obsługi ŚDM.
A co o inicjatywie PKP sądzą związkowcy? – Światowe Dni Młodzieży to wzniosłe wydarzenie, w którym udział weźmie kilkaset tysięcy ludzi z całego świata. Do Krakowa przyleci też papież Franciszek. Tak wielkie wydarzenie w dużej mierze opiera się na zaangażowaniu wolontariuszy - ocenia w rozmowie z "Rynkiem Kolejowym" Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP. I przypomina, że władze spółki nie zmuszają nikogo do pracy.
Podobnego zdania jest szef Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętek. – Nie widzę w tym niczego niestosowanego. Pracownicy biurowi i administracyjni chcą pomóc przy organizacji wielkiego wydarzenia i warto im to umożliwić – mówi. I dodaje: – Nie musimy być takimi materialistami i wszystkiego robić w oparciu o rachunek ekonomiczny. Sam, gdybym miał czas, bym pojechał i pomagał.
Dowiedz się więcej:
To spotkania młodych katolików. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, w formie festiwalu religijnego. Ich pomysłodawcą był Jan Paweł II. Pierwsze odbyły się w 1985 roku w Rzymie i zgromadziły około 300 tysięcy osób. Ostatnie – w 2013 roku w Rio de Janeiro, gdzie zgromadziło się 3,7 mln osób. ŚDM w Polsce potrwają od 26 do 31 lipca.
Organizatorem ŚDM jest archidiecezja krakowska. Sejm RP uznał, że strona kościelna nie powinna odpowiadać za zabezpieczenie całego wydarzenia i należy tę odpowiedzialność podzielić pomiędzy organizatorów i wojewodę. Dodał też zapisy dotyczące transportu lotniczego papieża Franciszka do Rzymu. Koszty tego transportu są pokrywane ze środków budżetu państwa, z części będących w dyspozycji kancelarii prezydenta, sejmu, senatu i premiera.