Rodzice gejów i lesbijek piszą list do Franciszka. "Czemu wśród polskich katolików jest tyle homofobii?"

• 16 rodziców osób LGBT z całej Polski napisało list do papieża Franciszka• Autorzy listu proszą o powstrzymanie homofobii w Polsce• Dlaczego Kościół biernie przygląda się takiemu traktowaniu? - pytają

Grupa szesnaściorga rodziców osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych zaapelowało w dramatycznym liście do papieża Franciszka o walkę z homofobią. List został wysłany dwa tygodnie temu, by dotarł jeszcze przed przyjazdem głowy Kościoła na Światowe Dni Młodzieży organizowane w Krakowie.

Katechizm: osobom LGBT należy się szacunek

- Większość wierzących Polaków jest katolikami. Katechizm odnosi się do osób homoseksualnych w takich słowach: „Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swojej kondycji homoseksualnej (..). Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością (...)”. Dlaczego więc wśród polskich Katolików jest tyle homofobii? Dlaczego księża nie przypominają w swoich kazaniach, że osoby LGBT to również dzieci boże i tylko Bóg ma prawo je osądzać? - pytają autorzy listu.

Zwracają uwagę, że ich dzieci na co dzień spotykają się z atakami nienawiści i przemocą. - A przecież Pismo Święte opisuje historię Dawida i Jonatana, którzy darzyli siebie wielką miłością. Sam Jezus nigdy nie wypowiadał się na temat miłości osób tej samej płci - zaznaczają.

Rodzice osób LGBT: brakuje stanowczego sprzeciwu na ataki

- Osoby LGBT są wykluczone z Kościoła, chociaż wiele z nich wierzy w Boga, chce praktykować i pielęgnować swoją wiarę. Msze Święte dla osób homoseksualnych, rekolekcje są odprawiane w ukryciu, w tajemnicy. Nieliczni księża potrafią wczuć się w ich sytuację. Dla nas, rodziców jest to również bardzo bolesne i trudne do przyjęcia, dlatego że dotyka nasze dzieci, które kochamy. Dlaczego Kościół biernie przygląda się takiemu traktowaniu bliźniego? - piszą autorzy listu.

Rodzice osób LGBT poprosili też papieża o modlitwę i konkretne działania, mogące powstrzymać falę homofobii.

- Słowa Waszej Świątobliwości to naprawdę jedyny sposób, by powstrzymać nienawiść, która jest skierowana w stronę naszych dzieci i naszych rodzin. Błagamy Cię, Ojcze Święty o takie słowo, które pomoże naszym dzieciom żyć godnie, bez strachu i nienawiści - apelują.

Autorzy listu mają nadzieję, że papież Franciszek poruszy opisany przez nich problem podczas Światowych Dni Młodzieży.

Więcej o: